Debiut Piotra Adamskiego „Eastern” w kinach

Na ekranach polskich kin można już zobaczyć pełnometrażowy debiut Piotra Adamskiego „Eastern”. Obraz zdobył trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reżyser kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, a naboje można kupić na stacji benzynowej. W tej alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się wszechogarniającej kulturze zemsty.

Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece – dwie   odważne dziewczyny. W tych rolach Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”. Koproducentem filmu jest Canal+ Polska. Dystrybutorem jest Against Gravity.

Nie tylko reżyser, ale i artysta wizualny

Piotr Adamski jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Wcześniej w Studiu Munka SFP wyreżyserował krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

Autorem zdjęć do „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”. Autorem muzyki jest Hubert Zemler, a w filmie wykorzystano utwór „Monza” zespołu PRO8l3M. Za montaż odpowiadał Bartosz Pietras, za scenografię: Agata Lepacka i Ewa Solecka, kostiumy – Sandra Kowalska, charakteryzację – Magdalena Kakietek, a dźwięk: Jarosław Bajdowski, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński.

24.06.2020