Debiuty Studia Munka znów na DVD

Na 49. Krakowskim Festiwalu Filmowym po raz pierwszy zaprezentowane zostanie DVD „Polskie Debiuty 2008/2009” zawierające filmy z programów „Pierwszy Dokument” i „30 minut”, wyprodukowane w 2008 i 2009 roku.

To już trzecia kolekcja DVD z tego cyklu. Tegoroczny zestaw – „Polskie debiuty 2008/2009” zawiera 10 filmów: 5 półgodzinnych fabuł (pokazywanych wcześniej na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach) oraz 5 krótkometrażowych filmów dokumentalnych.

 

Po Festiwalu większość „Polskich debiutów” będzie dostępna w sklepach. Część nakładu trafi też do dyrektorów festiwali filmowych w Polsce i zagranicą, przedstawicieli telewizji, dystrybutorów, dziennikarzy filmowych i innych osób zawodowo związanych z kinem – wszystkich tych, który mogą ułatwić twórcom międzynarodową promocję ich filmów i dotarcie do jak najszerszej publiczności.

Filmy z „30 minut” stawiają na autorską interpretację współczesności. „Moja nowa droga” to lubiany przez młodą widownię film o konfrontacji dwóch pokoleń we współczesnej Polsce, mocno osadzony w post-peerelowskiej rzeczywistości. W „Tysiącu zakazanych krzakach” reżyser również gra postmodernistyczną formą i w zabawny sposób komentuje życie młodych ludzi w wielkim mieście. „Co mówią lekarze” to ascetyczny film psychologiczny, który odbiorców znajdzie na całym świecie. We „Wszystkich małych kłamstwach Anny” twórca zastanawia się nad problemami zajmującymi współczesne kobiety. „Na kredyt” to alegoryczna przypowieść o związku młodych ludzi uwikłanych w pułapkę kredytów.

 

Bardzo ciekawe obrazy współczesnej rzeczywistości odnaleźć też można w filmach z programu „Pierwszy Dokument”: w opowieści o międzynarodowym biurze matrymonialnym i jego klientach („Kobieta poszukiwana”) oraz o kulturze współczesnych Romów („U kresu wędrówki”). Znalazły się tu także ciekawe portrety: maratończyka – górnika („Długodystansowiec”), pucybuta z ambicjami („Prawie milioner”) i niewidomego chłopaka, który stara się realizować w życiu swoje cele bez ograniczeń jakie stawia mu kalectwo („Bez wizji”).

 

Koordynatorem programów „30 minut” i „Pierwszy dokument” jest Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Projekt wsparły też: PISF, MKiDN i TVP. Wydawcą DVD jest Studio Munka i Kino Świat.

 

Płyta 1 – 30 Minut
„Moja nowa droga”, reż. Barbara Białowąs
„Tysiąc zakazanych krzaków”, reż. Piotr Kielar
„Co mówią lekarze”, reż. Michał Wnuk
„Wszystkie małe kłamstwa Anny”, reż. Krzysztof Bizio
„Na kredyt”, reż. Przemysław Nowakowski

 

Płyta 2 – Pierwszy Dokument
„Kobieta poszukiwana”, reż. Michał Marczak
„Długodystansowiec”, reż. Jacek Szarański
„Agor Dromesko – U kresu wędrówki”, reż. Jędrzej Bączyk
„Prawie milioner”, reż. Marcin Korneluk
„Bez wizji”, reż. Radek Jędrzejczak

28.05.2009