"Deep Love" wygrywa 36. MFF w Moskwie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Srebrny Św. Jerzy dla „Deep Love”

W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych „Free Thought” zakwalifikowało się 8 produkcji z całego świata. Najlepszym dokumentem 36. MFF w Moskwie została współfinansowana przez PISF polska produkcja „Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, który otrzymał statuetkę Srebrnego Św. Jerzego. Konkursowe filmy oceniło międzynarodowe jury w składzie: Shean McAllister, Amir Labaki, oraz Alina Rudnitskaya.

„Deep Love”

Asia, instruktorka nurkowania, której powołaniem jest praca w wodzie z niepełnosprawnymi, na co dzień jest partnerką Janusza, nurka z wieloletnim doświadczeniem, który trzy lata temu przeszedł wylew. Janusz bez swojej pasji nie widzi sensu życia. Wraz ze swoim przyjacielem Arturem planuje wyprawę do jednego z najniebezpieczniejszych dla miłośników nurkowania miejsc – Blue Hole w Dahab. Asia wie, że powrót do nurkowania to dla Janusza powrót do życia sprzed wylewu. Czy mimo niebezpieczeństwa jakie pociąga za sobą nurkowanie osoby niepełnosprawnej na duże głębokości Asia wesprze Janusza w realizacji jego największego marzenia? Jak poradzi sobie z tym wyzwaniem sparaliżowany po wylewie Janusz?

Film ze wsparciem PISF

Producentami filmu „Deep Love” są: Otter Films, HBO i Cor Leonis Production. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyróżnienie w Moskwie jest kolejną nagrodą dla filmu po Srebrnym Rogu dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był prezentowany podczas 2. edycji Docs to go!

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrodzone zostały również filmy współfinansowane przez PISF. W 2013 roku konkurs filmów dokumentalnych wygrał „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. W tym roku oprócz filmu „Deep Love” rosyjscy widzowie mogli zobaczyć „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego (Konkurs Główny), „Psie Pole” Lecha Majewskiego ( sekcja Heavenly Euphoria) oraz retrospektywę filmów Krzysztofa Zanussiego.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez

30.06.2014