"Dekalog 89+” na festiwalach w USA

Fabuły „Dekalog 89+ VOL. 1″ i „Dekalog 89+ VOL. 2″ zawitały do Stanów Zjednoczonych. W październiku były pokazane podczas Polish Film Festival w Los Angeles, a już za niecały miesiąc będą prezentowane w Chicago w ramach 22 Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

 

Polish Film Festival w Los Angeles odbywa się rokrocznie od 1999 roku. Jego misją jest popularyzowanie filmów polskich w Hollywood. – „Dekalog” Kieślowskiego jest nadal kultowy w Stanach. Dlatego właśnie „Dekalog 89+” wydał nam się interesującą propozycją dla widzów naszego festiwalu. – mówi Władek Juszkiewicz, Dyrektor Polish Film Festival w Los Angeles, i dodaje: – Za szczególnie ciekawy uważam fakt, że scenariusze do „Dekalogu 89+” pisane były na podstawie opowiadań stworzonych przez bardzo młodych ludzi. Gotowe filmy sprawiają przy tym naprawdę dobre wrażenie, gratuluję pomysłu i realizacji!

 

Warto zaznaczyć, że Andrzej Mańkowski, pomysłodawca i producent cyklu „Dekalog 89+”, w roku 2009 otrzymał na Polish Film Festival w Los Angeles nagrodę „The Best Indie Film” za swoją komedię „Rubinowe gody”. Więcej informacji na temat festiwalu na stronie: www.polishfilmla.org.

 

W dniach 5-21 listopada odbędzie się 22. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Jak podkreślają jego organizatorzy – jest to jedna z największych poza Polską imprez promujących polskie kino. Członkowie panelu programowego festiwalu dostrzegli „Dekalog 89 +” i jego świeże spojrzenie na temat zinterpretowany 20 lat wcześniej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Doceniono nawiązanie do tradycji rodzimej kinematografii oraz przenikliwość młodych reżyserów, którzy stworzyli nowe, współczesne interpretacje fabularne Dziesięciorga Przykazań.

 

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie: www.pffamerica.com.

 

„Dekalog 89+” (www.dekalog89plus.pl) to jeden z najważniejszych projektów gdyńskiego Studia Filmowego HARPOON FILMS. „Dekalog 89+” wchodzi obecnie do dystrybucji kinowej i będzie prezentowany w ramach Programu Edukacji Filmowej Prometeusz (www.filmyprometeusz.pl).

 

W okresie Bożego Narodzenia cykl zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura.

 

Informacja prasowa

20.10.2010