"Dekalog" w sekcji Cannes Classics

Zrekonstruowane cyfrowo telewizyjne odcinki „Dekalogu” – Dekalog 5 („Krótki film o zabijaniu”) oraz Dekalog 6 („Krótki film o miłości”) znajdą się w programie prestiżowej sekcji Cannes Classics 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Stworzenie kopii DCP obu odcinków zostało sfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.Na tegorocznym festiwalu w Cannes zostanie zaprezentowana telewizyjna wersja obu odcinków (odpowiednio 57 min. i 58 min.) serialu, zrealizowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku i wyprodukowanego przez Telewizję Polską oraz Studio Filmowe TOR. Autorami scenariusza są Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

Dekalog 5 – „Krótki film o zabijaniu”

„Krótki film o zabijaniu”. Fot. Studio Filmowe TOR

Polska premiera Dekalogu 5 odbyła się w marcu 1988 roku. Ten brutalny, a zarazem minimalistyczny film o zbrodni i karze śmierci w tym samym roku otrzymał nagrodę Jury oraz nagrodę FIPRESCI na 41. MFF w Cannes. Film otrzymał także Europejską Nagrodę Filmową (wówczas „Felix”) w kategorii Najlepszy Film. W głównych rolach wystąpili: Mirosław Baka i Krzysztof Globisz. Autorem zdjęć do „Krótkiego filmu o zabijaniu” jest Sławomir Idziak.

Dekalog 6 – „Krótki film o miłości”  

„Krótki film o miłości”. Fot. Studio Filmowe TOR

Dekalog 6 w wersji kinowej to „Krótki film o miłości”. Film opowiada historię mieszkającego na warszawskim blokowisku Tomka, który przez lunetę podgląda mieszkającą naprzeciw niego, dużo starszą i prowadzącą bujne życie erotyczne Magdę. W role głównych bohaterów wcielili się Grażyna Szapołowska i Olaf Lubaszenko. Zdjęcia zostały zrealizowane przez Witolda Adamka. Polska premiera filmu odbyła się 21 października 1988 roku. „Krótki film o miłości” nagrodzono m.in. na festiwalach w San Sebastian i Chicago.

Co istotne, rekonstrukcję cyfrową odcinków „Dekalogu” nadzorowali autorzy zdjęć do poszczególnych części. Sfinansowaną przez PISF kopię DCP przygotowało DI Factory. Warto dodać, że zrekonstruowany cyfrowo „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego (1981) został zaprezentowany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics w 2014 roku.

W tegorocznej edycji Cannes Classics obok ponad 20 zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł znajdą się m.in. filmy dokumentalne o historii kina, a swój wykład mistrzowski wygłosi amerykański reżyser William Friedkin.

Więcej informacji o Cannes Classics: www.festival-cannes.com.

Marta Sikorska

21.04.2016