"Demon" i "Baby Bump" na amerykańskich festiwalach

„Demon” Marcina Wrony oraz „Baby Bump” Kuby Czekaja znajdą się w programach prestiżowych amerykańskich imprez filmowych: New Directors/New Films (Nowy Jork) i South by Southwest (SXSW Film) w Austin w Teksasie.

„Demon” w programie New Directors/New Films

16 marca rozpocznie się 45. edycja nowojorskiego festiwalu New Directors/New Films. Wydarzenie to jest organizowane przez Film Society of Lincoln Center oraz Museum of Modern Art. Organizatorzy ogłosili pierwsze tytuły imprezy – wśród 8 filmów znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Demon” Marcina Wrony. Polski film będzie prezentowany w Nowym Jorku m.in. obok nagrodzonego na festiwalu Watch Docs chińskiego dokumentu „Behemot” i nagrodzonego na Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodą Grand Prix brazylijskiego „Neonowego byka” („Neon Bull”).

Warto dodać, iż w 2014 r. w programie 43. edycji New Directors/New Films znalazł się krótkometrażowy film „Wyspa” („La Isla”) autorstwa Domingi Sotomayor i Katarzyny Klimkiewicz.

Festiwal New Directors/New Films odbędzie się w dniach 16-27 marca 2016 w Nowym Jorku.

Więcej: www.newdirectors.org.

„Baby Bump” na South by Southwest (SXSW Film)

11 marca rozpocznie się 22. edycja filmowego festiwalu będącego częścią teksańskiej imprezy South by Southwest (SXSW). W programie wydarzenia znajdzie się film „Baby Bump” Kuby Czekaja. Obraz ten powstał w ramach warsztatów Biennale College Cinema, a jego premiera odbyła się na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na SXSW Film amerykańscy widzowie obejrzą go w sekcji Visions, gdzie będzie prezentowany wśród 14 tytułów z całego świata.

SXSW Film Conference and Festival odbywa się co roku od 1994 roku. Jest jednym z elementów, obok SXSW Music i SXSW Interactive festiwalu South by Southwest w Austin w Teksasie. Oprócz pokazów filmowych w programie znajdują się także spotkania i dyskusje z aktorami, reżyserami i producentami.

Polskie filmy w poprzednich edycjach festiwalu

W 2015 r. podczas SXSW prezentowany był film dokumentalny „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W 2011 roku w programie festiwalu znalazły się „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty oraz „Jeż Jerzy” autorstwa Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka. W 2012 roku widzowie festiwalu mogli zobaczyć „Drogę na drugą stronę” Ancy Damian i „Konkurs” Jakuba Cumana. W kolejnym roku w programie festiwalu znalazły się filmy „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Fuck For Forest” Michała Marczaka.

Festiwal SXSW Film odbędzie się w dniach 11-19 marca 2016 w Austin w USA.

Więcej:www.sxsw.com.

03.02.2016