"Demon" ma dystrybutora w Ameryce Północnej

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Demon” w reżyserii Marcina Wrony ma dystrybutora w Ameryce Północnej.

„Demon” w kinach za oceanem w 2016 roku

Prawa do dystrybucji filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony nabyła firma The Orchard. Film wejdzie na ekrany kin w Ameryce Północnej w 2016 r.

Nagrody za zagranicznych festiwalach

Światowa premiera filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony odbyła się podczas 40. MFF w Toronto. Obraz został doceniony przez zagraniczne festiwale w Austin (nagroda dla najlepszego fabularnego horroru) i Hajfie (nagroda dla najlepszego filmu w ramach sekcji konkursowej „Between Judaism and Israelism”). Na festiwalu Sitges film otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Pawła Flisa.

„Demon”

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Lava Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Demon” w polskich kinach od 16 października

Polska premiera filmu „Demon” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Od 16 października obraz pokazywany jest na ekranach polskich kin w całej Polsce. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Źródło informacji: indieWire

06.11.2015