"Demon" Marcina Wrony nagrodzony na zagranicznych festiwalach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Demon” Marcina Wrony został nagrodzony na międzynarodowych festiwalach filmowych w USA i Izraelu.

Nagroda na festiwalu w Austin

Pierwsza zagraniczna nagroda dla filmu „Demon” została przyznana na festiwalu Fantastic Fest w Austin w USA. Film Marcina Wrony otrzymał nagrodę dla najlepszego fabularnego horroru. 

Nagroda na festiwalu w Hajfie

Film Marcina Wrony został również doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w ramach sekcji konkursowej „Between Judaism and Israelism”. 

„Demon”

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Lava Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera w Toronto

Film miał swoją światową premierę na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, w ramach sekcji Vanguard.

„Demon” w polskich kinach od 16 października

Polska premiera filmu „Demon” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. „Demon” wejdzie na ekrany polskich kin 16 października. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

05.10.2015