„Demon” w amerykańskich kinach

Współfinansowany przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Demon” w reżyserii Marcina Wrony wejdzie na ekrany amerykańskich kin 9 września 2016 r.

„Demon” w kinach w USA

Film „Demon” w reżyserii Marcina Wrony wejdzie na ekrany amerykańskich kin 9 września 2016 r. Dystrybutorem filmu jest firma The Orchard. 12 maja 2016 r. „Demon” miał swoją premierę kinową w Brazylii, gdzie dystrybucją zajęła się firma Supo Mungam Films. Z kolei 28 lipca 2016 r. film wszedł na ekrany kin w Niemczech, gdzie film dystrybuuje Donau Film za pośrednictwem Drop Out Cinema.

„Demon”

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Lava Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa w Polsce

Polska premiera filmu „Demon” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. 16 października 2015 r. film wszedł na ekrany kin w Polsce. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Nagrody na zagranicznych festiwalach

Światowa premiera filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony odbyła się podczas 40. MFF w Toronto. Obraz został doceniony przez zagraniczne festiwale w Austin (nagroda dla najlepszego fabularnego horroru) i Hajfie (nagroda dla najlepszego filmu w ramach sekcji konkursowej „Between Judaism and Israelism”). Na festiwalu Sitges film otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Pawła Flisa.

09.09.2016