„Demon” w niemieckich kinach

28 lipca współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Demon” Marcina Wrony wszedł na ekrany niemieckich kin.

Premiera kinowa „Demona” w Niemczech

28 lipca 2016 r. na ekrany kin w Niemczech wszedł film „Demon” w reżyserii Marcina Wrony. W Niemczech film dystrybuuje firma Donau Film za pośrednictwem Drop Out Cinema. Niemiecki tytuł filmu to „Dibbuk – Eine Hochzeit in Polen”.

Polska kinowa premiera filmu odbyła się 16 października 2015 r. W maju 2016 r. film wszedł do kin w Brazylii. We wrześniu będzie pokazywany także w USA. Światowa premiera filmu odbyła się na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. „Demon” pokazywany jest na festiwalach filmowych na całym świecie. Obraz został doceniony m.in. w Austin (nagroda dla najlepszego fabularnego horroru) i Hajfie (nagroda dla najlepszego filmu w ramach sekcji konkursowej „Between Judaism and Israelism”). Na festiwalu Sitges film otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia autorstwa Pawła Flisa.

„Demon”

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

Film ze wsparciem PISF

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Lava Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

28.07.2016