„Deszcz” z nagrodą w Annecy

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej animacja „Deszcz” Piotra Milczarka została doceniona na 43. Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie i jednym z najstarszych festiwali w Europie poświęconych animacji. Festiwalowi towarzyszą międzynarodowe targi animacji (MIFA) – jedne z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie.

„Deszcz” z nagrodą za debiut

Film Piotra Milczarka zdobył nagrodę Jeana-Luca Xiberrasa dla najlepszego debiutu w konkursie filmów krótkich.

„Deszcz” to lekki, krótki film animowany, opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu.

Produkcja: Fumi Studio (Piotr Furmankiewicz i Mateusz Michalak).

W najbliższym czasie film będzie można obejrzeć m.in. na Kameralnym Lecie i Animatorze.

Pozostałe polskie filmy w Annecy

W konkursie filmów krótkich brały udział także dwie inne polskie animacje „Acid Rain” Tomka Popakula i „Story” Joli Bańkowskiej. W konkursie filmów studenckich pokazane zostały animacje „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz i „Duszyczka” Barbary Rupik.

W sekcji Big Sleep znalazł się film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej, poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji, prywatnie męża reżyserki.

Na towarzyszących festiwalowi targach MIFA obecni byli przedstawiciele polskiej branży animacji. Na specjalnym stoisku promowane były m.in. tzw. „zachęty”, z których od niedawna mogą korzystać producenci.


19.06.2019