„Diagnosis” i „Tama” nagrodzone w Moskwie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Diagnosis” w reżyserii Ewy Podgórskiej  otrzymał nagrodę za najlepszy montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Dokker w Moskwie. Wyróżnienie przyznano filmowi „Tama” Natalii Koniarz i Stanisława Cuske.

Nagroda za najlepszy montaż

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymał duet montażystów Piasek & Wójcik (Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik).

„Diagnosis”

„Diagnosis” to kreacyjny film dokumentalny, podróż w głąb podświadomości miejskiej. Mieszkańcy uczestniczą w sesjach na kozetce. Zaczynając niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto, rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się punktem wyjścia do intymnych rozmów. Proces się rozwija, bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, ale zupełnie zmieniające ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los.

Prace nad filmem trwały prawie sześć lat. Na etapie rozwoju projektu, film został wyróżniony w ramach programu Doc Lab Poland podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 roku był prezentowany wśród 12 najciekawszych projektów z Europy Wschodniej i Środkowej na Docu Talents from the East w Karlowych Warach.

W 2017 roku – fragmenty filmu zostały zaprezentowane w sekcji work in progress w Cannes (New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes).

Twórcy

Producentką debiutu reżyserskiego Ewy Podgórskiej jest Małgorzata Wabińska z łódzkiej firmy Entertain Pictures. Obraz jest także debiutem producenckim. Zdjęcia zrealizował Marek Kozakiewicz. Film powstał w koprodukcji z EC 1 Łódź – Miasto Kultury oraz firmą zajmującą się postprodukcją obrazu – Fixafilm. Partnerami filmu są Atlas Sztuki, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Instytut Polski w Paryżu. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwale

Premiera filmu odbyła się na 31. festiwalu IDF, gdzie film brał udział w konkursie debiutów. W najbliższym czasie film będzie pokazywany na Millennium Docs Against Gravity.

Wyróżnienie dla „Tamy”

W Moskwie wyróżnienie przyznano także filmowi „Tama” Natalii Koniarz i Stanisława Cuske. Film został zrealizowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W weekend film został nagrodzony w Holandii na festiwalu Go Short, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego. Wcześniej film został doceniony m.in. na festiwalach: Młodzi i Film w Koszalinie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Dozwolone do 21, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima.

„Tama”

Ojciec i syn w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu, po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”. Budowanie tytułowej tamy na górskim potoku można odczytywać w kategoriach walki ze słabościami, wspólnego wysiłku skierowanego przeciw uprzedzeniom i wzajemnym pretensjom. W powstałym w ten sposób basenie można znaleźć oczyszczenie oraz (chwilowe) ukojenie.

Więcej informacji: www.facebook.com/entertainpictures, www.facebook.com/diagnosisdocumentary, www.instagram.com/diagnosisdocumentary


09.04.2019