Dialog filmowych kultur: Polska-Turcja 2014

W dniach 6-7 czerwca 2014 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Ankarze odbędą się kolejne projekcje polskich filmów w ramach projektu „Dialog filmowych kultur: Polska – Turcja 2014”, współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Rotunda realizowane jest w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Polska – Turcja 2014”. W czterech tureckich miastach do końca roku prezentowane będą podczas festiwali filmowych dokonania polskich artystów, studentów szkół filmowych i artystycznych oraz animatorów.

Pokazy etiud szkolnych

Widzowie w ramach pierwszej części pokazów zobaczą filmy, które powstały w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Wśród etiud zrealizowanych w Szkole Filmowej w Łodzi na festiwalu w Ankarze zostaną pokazane następujące filmy: „Dwaj ludzie z szafą” w reżyserii Romana Polańskiego, „Męska sprawa” w reżyserii Sławomira Fabickiego, „Opowieści z chłodni” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka, „Sowa” w reżyserii Marty Karwowskiej oraz „Rogalik” w reżyserii Pawła Ziemilskiego.

 

Wśród etiud zrealizowanych na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w Turcji pokazane zostaną filmy: „Radioakcja” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza, „Zaćmienie” w reżyserii Paweł Maślona, „Muka” w reżyserii Kordiana Kądzieli, „Cisza” w reżyserii Zofii Goraj oraz „Zabicie ciotki” w reżyserii Mateusz Głowacki.

Pokazy polskich animacji

Druga część programu poświęcona jest polskim animacjom. Publiczność festiwalowa zobaczy produkcje polskich twórców animacji takich, jak m.in.: Jerzy Kucia, Piotr Dumała, Mariusz Wilczyński, Tomasz Bagiński czy Marcin Giżycki.

Warsztaty filmowe

Dnia 6 czerwca pokazom polskich filmów towarzyszyć będą warsztaty filmowe prowadzone przez operatora Piotra Niemyjskiego odpowiedzialnego m.in. za zdjęcia do filmu „Lęk wysokości” w reżyserii Bartosza Konopki.

Wykład mistrzowski polskich animatorów

W sobotę 7 czerwca w ramach wydarzeń towarzyszących projektowi „Dialog filmowych kultur: Polska – Turcja 2014” publiczność będzie mogła wziąć udział w wykładzie mistrzowskim z twórcami polskiej animacji: Mariuszem Wilczyńskim i Anitą Kwiatkowską-Nagvi.

 

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Rotunda – organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

 

Więcej informacji: www.etiudaandanima.com

 

Na podstawie informacji prasowej

06.06.2014