„Dług” zostanie pokazany w ramach Kinokozetki

Artur Bryliński, pierwowzór Adama granego w filmie przez Roberta Gonerę oraz Jerzy Morawski, współscenarzysta „Długu”, będą gośćmi specjalnymi Kinokozetki Konfrontacje. Gospodarzami spotkania będą krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan.

Kinokozetka Konfrontacje

Seans Kinokozetki Konfrontacje odbędzie się we wtorek, 28 listopada 2017, o godz. 19.00, w warszawskim kinie Kultura. Bilety w cenie 14 i 17 zł. Organizatorem Kinokozetki Konfrontacje jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

O cyklu

Kinokozetka to cyklu pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca formę terapeutyczną. Konfrontacje będące specjalną edycją kinokozetkowych pokazów stawiać będą na skonfrontowanie historii opowiedzianych w filmach z prawdziwymi ich bohaterami. Gospodarze tego wydarzenia, Tomasz Raczek i Armen Mekhakyan, nie tylko poprowadzą rozmowę wyjaśniającą „jak było naprawdę”, ale także wciągną do niej widzów, by każdy z nich miał możność wzięcia udziału w procesie destylowania filmowej prawdy.

„W czasie seansu filmowego mniej więcej połowa filmu wyświetlana jest na ekranie – to jest ta połowa, której wyprodukowanie pochłonęło miliony, i do której trzeba było użyć talentów wielu ludzi różnych specjalności. Jest jednak i druga połowa filmu, która rozgrywa się w psychice poszczególnego widza. Do jej przebiegu potrzebne jest całe życie każdego z nas wraz z naszymi: erudycją, wrażliwością, doświadczeniem, poczuciem humoru, stanem zdrowia i bagażem emocji. Dlatego właśnie ta druga połówka jest u każdego z nas inna. Równie ważna jak film na ekranie, ale pozostająca tajemnicą dla innych widzów tak długo, jak nie zdecydujemy się nią podzielić”, mówi Tomasz Raczek, prowadzący Kinokozetkę.

„Dług”

Scenariusz filmu „Dług”, najgłośniejszego filmu Krzysztofa Krauzego, został oparty na faktach. Warszawa lata 90. Dwaj przyjaciele i wspólnicy w interesach, dwudziestoparolatkowie Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch), postanawiają rozkręcić większy biznes. Myślą o utworzeniu montowni skuterów, ale bank odmawia im pożyczki. Spotykają Gerarda (Andrzej Chyra), dawnego kolegę z podwórka, który w zamian za prowizję oferuje im pomoc w znalezieniu wiarygodnego gwaranta pożyczki. Do układu nie dochodzi, ale Gerard żąda zwrotu „kosztów”, jakie miał ponoć ponieść – w sumie kilku tysięcy dolarów. Zaczyna się egzekucja długu nie do spłacenia przez Gerarda. Po trzech miesiącach od pierwszego spotkania Adama i Stefana z Gerardem, policja wyławia z Wisły dwa ciała bez głów.

Podczas Kinokozetki Konfrontacje film Krzysztofa Krauzego „Dług” zostanie zaprezentowany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

Informacja prasowa 

27.11.2017