Nabór zgłoszeń do konkursów 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-31 lipca 2016 r.) jak co roku pokaże autorskie filmy wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Sercem festiwalu są konkursy – prezentacja bezkompromisowych i oryginalnych filmów z Polski i całego świata, zrealizowanych przez twórców, którzy poszukują nowego języka filmowego, eksperymentują z formą i poruszają tematy nieobecne w kinie głównego nurtu. Organizatorzy zachęcają reżyserów, producentów, studia filmowe oraz szkoły filmowe i artystyczne do nadsyłania zgłoszeń. We wszystkich konkursach nagrody przyzna jury.

Zgłoszenia filmów do 15 marca 2016 r.

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wybór premierowych, osobistych, nierzadko prowokacyjnych filmów z całego świata. Do wygrania w konkursie są trzy nagrody: przyznawane przez międzynarodowe jury Grand Prix – 20 000 euro dla najlepszego filmu, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Krytyków Filmowych FIPRESCI. Wszystkie nagrodzone filmy mają zagwarantowaną dystrybucję w Polsce.

Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce to wybór premierowych pełnometrażowych autorskich dokumentów, eksperymentów i gatunkowych hybryd o artystach, a także filmów zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro z gwarancją dystrybucji w Polsce.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe to propozycja dla twórców małej formy, szczególnie dla studentów uczelni filmowych i artystycznych. W konkursie mogą brać udział filmy dokumentalne, fabularne i animowane o długości do 30 minut. Nagrody (10 000, 7 000 i 5 000 złotych) przyznawane przez międzynarodowe jury.

Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe to propozycja dla filmowców z całej Europy – twórców filmów dokumentalnych, fabularnych oraz animowanych. Nagrody po 2000, 1500 i 1000 euro przyznane zostaną przez międzynarodowe jury.

Konkurs Powiększenie jest skierowany do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych. Jego celem jest promocja twórców audiowizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, jak również ich integracja z polską i zagraniczną branżą filmową. Jury przyznaje nagrody: 10 000 PLN za najlepszy film, 5 000 złotych za najlepszy wideoklip oraz roczne stypendium dla uczestnika konkursu poniżej 40. roku życia mieszkającego lub studiującego na Dolnym Śląsku (12 000 złotych). Fundatorem nagród jest Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016.

Festiwal preferuje polskie premiery. Do międzynarodowych konkursów Nowe Horyzonty i Filmy o Sztuce nie można zgłaszać filmów, które były wcześniej prezentowane w Polsce.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.nowehoryzonty.pl

Informacja prasowa

24.02.2016