"Do serca Twego" w Berlinie

13 stycznia organizatorzy 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili listę filmów zakwalifikowanych do krótkometrażowej sekcji konkursowej Berlinale Shorts. Poznaliśmy także listę uczestników Berlinale Talents (dawne Talent Campus) oraz projekty, które wezmą udział w Co-Production Market.

„Do serca Twego” w konkursie Berlinale Shorts

Współfinansowana przez PISF krótkometrażowa animacja Ewy Borysewicz „Do serca Twego” jest jedynym polskim filmem w konkursie Berlinale Shorts. Film pokazany premierowo na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym autorka Ewa Borysewicz zrealizowała po ukończeniu studiów na wydziale Grafiki Krakowskiej ASP. Jej szkolna animacja „Kto by pomyślał?” (2009) zdobyła liczne nagrody w Polsce, a także trafiła do sekcji konkursowych zagranicznych festiwali m.in. MIAF, Animateka czy PremiersPlans.

Berlińska premiera 11 lutego

Berlińska premiera filmu obędzie się już 11 lutego. Animacja „Do serca Twego” będzie prezentowana w konkursie obejmującym 25 filmów wyprodukowanych w 21 krajach. Producentem filmu jest studio Animaso oraz Serafiński Studio. Zagraniczną promocją festiwalową filmu zajmuje się Krakowska Fundacja Filmowa. W ramach festiwalu od 1955 co roku krótkim filmom przyznawane są Złote i Srebrne Niedźwiedzie, a od 2003 roku filmy ocenia międzynarodowe jury. Na laureatów konkursu krótkometrażowego czekają dodatkowe nagrody – nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nagroda DAAD czyli 3 miesięczny program stypendialny w Berlinie.

Berlinale Talents 2014

Berlinale Talents to nowa nazwa warsztatów Talent Campus, przeznaczonych dla młodych filmowców, organizowanych już po raz 14 przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wezmą: producentka Aleksandra Wojtaszek, recenzentka i dziennikarka filmowa Ewa Wildner oraz reżyserki Justyna Tafel i Magdalena Szymków. Berlinale Talents 2014 odbędzie się w dniach 8-13.02.

 

Więcej informacji: www.berlinale-talents.de.

 

Co-Production Market

 

W tegorocznej, 11. już edycji Berlinale Co-Production Market wśród 39 projektów z 30 krajów znalazł się najnowszy projekt Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”. Projekt znalazł się w programie Co-Production Market za sprawą inicjatywy „Rotterdam-Berlinale Express”, dzięki której filmy prezentowane w ramach CineMart na holenderskim festiwalu trafiają także do Berlina.

 

64. edycja Berlinale rozpocznie się 6 lutego i potrwa do 16 lutego.

 

Więcej informacji: www.berlinale.de.

 

Marta Sikorska

13.01.2014