Dokument Filipa Jacobsona wygrywa w Londynie

27-minutowy dokument pt. „Dom” („Home”) w reżyserii Filipa Jacobsona, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, otrzymał Grand Prix w konkursie międzynarodowym na Cheap Cuts Documentary Film Festival w Londynie.

Cheap Cuts Documentary Film Festival

Pierwsza edycja Cheap Cuts Documentary Film Festival odbyła się na początku kwietnia tego roku. Jest to nowe wydarzenie w świecie filmowym, adresowane do młodych talentów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Twórcy festiwalu podkreślają, że interesują ich przede wszystkim historie opowiadane poprzez filmy, a nie sprzęt użyty do ich realizacji czy budżet produkcji. O wyborze zwycięzców w kilku kategoriach zdecydowało międzynarodowe jury złożone z filmowców dokumentalistów.

„Dom” najlepszy spośród 1400 filmów

W Londynie film Filipa Jacobsona okazał się najlepszy spośród 1400 krótkich filmów dokumentalnych zgłoszonych z całego świata. „Dom” to historia o dwóch siostrach, Grażynie i Wioletcie, które prowadzą dom pomocy społecznej dla osób bezdomnych. Ich niekonwencjonalne metody pracy oraz i postawa życiowa sprawiają, że podopieczni ośrodka wydają się szczęśliwi i pogodni. Zdjęcia do filmu powstawały w okolicach Sobieszewa pod Gdańskiem.

Filip Jacobson studiował polonistykę, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Znalazł się w gronie studentów pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jego debiutancka etiuda filmowa pt. „Spacer” z 2011 roku, była prezentowana na festiwalach w Polsce i za granicą. Twórca chętnie angażuje się w społeczne projekty filmowe. W Polsce, Turcji i Rumunii organizował warsztaty filmowe dla „trudnej” młodzieży i bezdomnych.

Więcej informacji na www.cheapcutsfest.com.

Na podstawie informacji prasowej

19.04.2016