Dokument „Jurek” z Grand Prix w Korei

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Pawła Wysoczańskiego „Jurek” o Jerzym Kukuczce zdobył nagrodę Grand Prix podczas 1. Festiwalu Filmów Górskich w Ulju w Korei Południowej.

Jednomyślna decyzja jury

Decyzja o przyznaniu głównej nagrody polskiemu filmowi zapadła jednomyślnie. W skład jury weszła m.in. Min-soo Jo, znana koreańska aktorka, przewodniczącą jury była Bernadette MacDonald. W swoim uzasadnieniu członkowie jury napisali: „Poruszający film, który bada złożoność i głębię charakteru jednego z najwybitniejszych wspinaczy wysokogórskich wszechczasów. Twórcy wciągają nas w głąb niezwykłego życia Jerzego Kukuczki od początków jego kariery do tragicznej śmierci himalaisty na południowej ścianie Lhotse. Niezwykłość materiałów archiwalnych pochodzących ze złotej ery polskiego alpinizmu oraz emocjonalne wywiady połączone  ze scenami rekonstrukcji i świetnym montażem zaowocowały powstaniem prawdziwie wspaniałego filmu”. Nagroda w Korei jest kolejnym wyróżnienem dla dokumentu Pawła Wysoczańskiego, który wcześniej został nagrodzony m.in. na festiwalach w: Vancouver, Bratysławie, Teplicach, Lądku-Zdroju, Popradzie i Tegernsee.

„Jurek”

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem i autorem scenariusza jest Paweł Wysoczański. Zdjęcia zrealizował Jacek Kędzierski. Autorem muzyki jest Michał Lorenc. Producentem filmu jest Black and White Productions a koproducentami Instytucja Filmowa Silesia Film i Telewizja Polska S.A. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Katowice i Śląski Fundusz Filmowy.

Oficjalna strona filmu: jurekkukuczka.pl.

Więcej informacji: http://english.yonhapnews.co.kr/news/2016/10/05/0200000000AEN20161005010900315.html.

Informacja prasowa

12.10.2016