Dokument „Karski i władcy ludzkości" nagrodzony Ławrem

Dokumentalno-animowany film Sławomira Grünberga „Karski i władcy ludzkości” otrzymał prestiżową nagrodę Ławr, nazywaną rosyjskim Oscarem filmu dokumentalnego.

Dystrybucja w czterdziestu kinach w Rosji

„Karski i władcy ludzkości” był wcześniej wyświetlany w 40 rosyjskich kinach i w 10 miastach. Rosja była kolejnym po Polsce, USA i Australii, krajem dystrybucji kinowej filmu o Janie Karskim.

Film Grünberga został świetnie przyjęty w Rosji. Historia Karskiego, emisariusza który ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski, była w Rosji zupełnie nieznana. Po premierowym pokazie filmu, który kilkusetosobowa publiczność w przepełnionej sali przyjęła w ogromnym skupieniu, w czasie dyskusji z publicznością nie brakowało emocjonujących pytań i odpowiedzi, nawiązujących często do teraźniejszości. Producent filmu, Dariusz Jabłoński, pytany o znaczenie postawy Karskiego dla współczesnych widzów, przywołał wówczas cytat ze Zbigniewa Herberta: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Dodał również: „Filmowcy, a szczególnie dokumentaliści, maja obowiązek zachowania pamięci, pamięci opartej na prawdzie. Jan Karski jest przykładem, jak wiele może zrobić jeden człowiek przeciw totalitaryzmowi”.

„Karski i władcy ludzkości”

to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film dokumentalisty, laureata EMMY, Sławomira Grünberga. Dokument miał swoją uroczystą premierę 23 kwietnia 2015 roku, w przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a następnego dnia wszedł do polskich kin i spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. Pierwszy oficjalny pokaz filmu poza granicami kraju odbył się w Jerozolimie, z okazji 25-lecia wznowienia stosunków polsko-izraelskich, a współorganizatorami pokazu przygotowanego przez Instytut Polski w Tel Awiwie był Instytut Yad Vashem i Światowy Kongres Żydów. Na jesieni 2015 roku film miał premierę na Georgetown University i wszedł do amerykańskich kin.

Kilka lat temu „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia. W uznaniu zasług dla ludzkości Karski został odznaczony przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę w 2012 roku najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym – Prezydenckim Medalem Wolności.  

Film „Karski i władcy ludzkości” został wyprodukowany przez Apple Film Production i LOGTV w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Tv Indie, Fundacją Przeszłość-Teraźniejszość oraz Rosyjsko-Polskim Centrum Dialogu i Porozumienia.

Informacja prasowa

16.12.2016