Dokument o Czesławie Niemenie otworzy Krakowski Festiwal Filmowy

„Sen o Warszawie”, współfinansowana przez PISF biograficzna opowieść o Czesławie Niemenie, otworzy 54. Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Sen o Warszawie”

„Sen o Warszawie” to pierwszy, duży, biograficzny film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty, która przypadła w styczniu. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen popularny i uwielbiany przez publiczność – jego płyty sprzedawały się w setkach tysiącach egzemplarzy, nie cieszył się sympatią ówczesnych władz czy krytyki.

Niemien i polska scena muzyczna

W dokumencie Krzysztofa Magowskiego, którego producentem jest Warta-Film, o Niemenie opowiadają barwnie przyjaciele, dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. Z tych indywidualnych opowieści wyłania się także obraz polskiej sceny muzycznej, mecenatu kulturalnego z okresu PRL-u i powikłanych czasów końca komuny. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie „Polityki”. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i ciągle jest inspiracją dla artystów młodszych pokoleń, ale i wrosła w kulturę popularną.

Pozycja obowiązkowa

– „Sen o Warszawie” to pozycja obowiązkowa dla fanów Niemena, ale nie tylko, bo Magowskiemu udało się uniknąć sentymentalnego tonu i film układa się w przykuwającą opowieść o genialnym muzyku, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w historii, choć życie go nie rozpieszczało – mówi o filmie Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Światowa premiera

Na krakowskiej imprezie odbędzie się światowa premiera filmu. Dokument weźmie także udział w konkursie polskim, gdzie główną nagrodą jest Złoty Lajkonik. Pokaz filmu z udziałem twórców będzie miał miejsce 25 maja, podczas uroczystości otwarcia 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Bilety na ceremonię inauguracji w cenie 20 złotych będą dostępne w na stronie www.krakowfilmfestival.pl oraz w kasie kina Kijów.Centrum od 16 maja.

 

54. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2014. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Informacja prasowa

14.04.2014