„Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha na Sundance

Nowy film Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” („Dolce Fine Giornata”) zostanie pokazany w konkursie filmów fabularnych World Cinema na festiwalu Sundance, który odbędzie się w dniach od 24 stycznia do 3 lutego 2019 roku.

Światowa premiera na Sundance

Jacek Borcuch już po raz trzeci powalczy o prestiżową nagrodę na festiwalu Sundance. Najnowsze dzieło reżysera „Słodki koniec dnia” (tytuł roboczy „Volterra”) zostało nominowane jako jedno z 12 w konkursie filmów fabularnych World Cinema. Jak mówiła producentka Marta Habior podczas prezentacji na Polish Days we Wrocławiu, jest to „historia o starciu wielkiego kreatywnego intelektu z aktualnymi lękami Europy.” Pokaz na Sundance będzie światową premierą filmu.

„Słodki koniec dnia”

Fot. materiały prasowe

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Fot. materiały prasowe

Twórcy

Reżyserem „Słodkiego końca dnia” jest Jacek Borcuch. To już jego trzeci film, który znalazł się w selekcji Festiwalu Filmowego Sundance. W 2013 roku „Nieulotne” brały udział w konkursie międzynarodowym, a w 2010 roku „Wszystko, co kocham” było pierwszym polskim tytułem prezentowanym w konkursie głównym na festiwalu. Scenariusz powstał we współpracy Jacka Borcucha z pisarzem Szczepanem Twardochem, autorem książek „Morfina”, „Król” oraz laureatem Nagrody Nike. Jest to jego scenariuszowy debiut. Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”).

Na ekranie w roli głównej zobaczymy Krystynę Jandę. Partnerować jej będzie Kasia Smutniak, którą można aktualnie oglądać w filmie „Oni” Paolo Sorrentino.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 2019 rok.

Polskie sukcesy na Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych na świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA od 1985 roku.

Jury Sundance od kilku lat docenia polskie kino. Oprócz Jacka Borcucha, w 2016 nagrodzono też Michała Marczaka i jego film „Wszystkie nieprzespane noce” (najlepsza reżyseria w konkursie World Cinema Documentary Competition) oraz Agnieszkę Smoczyńską za „Córki Dancingu” (Nagroda Specjalna w konkursie World Dramatic Cinema Competition). W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015 roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji, a Michał Englert otrzymał nagrodę dla najlepszego operatora obrazu zrealizowanego poza Stanami Zjednoczonymi za zdjęcia do filmu „Nieulotne”.


30.11.2018