"Dom na głowie" wygrywa Faito Doc Festival

Film dokumentalny „Dom na głowie” w reżyserii Adriana Palenty wygrał Faito Doc Festival we Włoszech.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego

Film dokumentalny „Dom na głowie” w reżyserii Adriana Palenty otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Faito Doc Festival ex aequo z debiutem „Yaar” w reżyserii Simona Gillara.

Uzasadnienie jury

„Dom na głowie” tworzy fascynujące spojrzenie w intymną historię artysty, portretując jego rodzinę z miłością, humorem i czułością w Polsce lat 50. i 60., w czasach komunistycznych. Poprzez kreatywne i poetyckie użycie filmów z domowego archium, reżyser opowiada historię o uniwersalnych uczuciach i relacjach. Montaż, dźwięk i animacja sprawiają, że ten film jest świeżym i radosnym doświadczeniem.

Dom na głowie

fot. materiały prasowe

„Dom na głowie” to niezwykły dokument ukazujący życie rodzinne Wojciecha Zamecznika (1923–1967), architekta, scenografa, wybitnego plakacisty. Obraz w całości powstał dzięki prywatnym archiwom samego artysty, który uwielbiał rejestrować życie rodzinne, spotkania i wspólne wyjazdy ze znajomymi. Materiał dokumentalny uzupełniony jest pracami graficznymi oraz materiałami eksperymentalnymi, nigdy wcześniej niepublikowanymi. Całość to nie tylko ciekawe spojrzenie na codzienność artysty, ale też rzadka możliwość ujrzenia rzeczywistości PRL-u lat 50. ubiegłego wieku. Producentem obrazu jest Fundacja Archeologia Fotografii.

Faito Doc Festival odbył się w dniach 4-8 sierpnia 2015 w miejscowości Monte Faito w Kampanii.

Strona festiwalu: www.faitodocfestival.it/en.

17.08.2015