"Don Juan" wygrał IDFA 2015

25 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Nagroda VPRO IDFA za najlepszy pełnometrażowy dokument trafiła do Jerzego Śladkowskiego za film „Don Juan”.

Sukces polskich twórców

„Don Juan” to produkcja szwedzka, jednak za jej sukces odpowiedzialni są polscy twórcy. Reżyserem filmu jest Jerzy Śladkowski, autorem zdjęć jest Wojciech Staroń, a montaż to dzieło Jakuba Śladkowskiego i Agnieszki Bojanowskiej.

Jerzy Śladkowski jest twórcą filmów dokumentalnych nagradzanych na zagranicznych festiwalach. 

Słodko-gorzka tragikomedia

Film „Don Juan” to historia 22-letniego Olega i jego matki, Mariny, która chce wyrwać go z letargu. Według niej chłopak cierpi na autyzm, w związku z czym kobieta wymyśla różne niekonwencjonalne pomysły, by go wyleczyć.

W uzasadnieniu jury czytamy, że film jest słodko-gorzką tragikomedią, pokazującą wchodzenie w role podczas zajęć terapeutycznych, a także w codziennych rodzinnych relacjach. Dokument według jury jest jednocześnie subtelny i agresywny, zmaga się z definicją tego, co jest normalne, a także zaznacza dynamiczną zależność między władzą a miłością. Werdykt podkreśla także pięknie wyrzeźbioną formę filmu: czułe spojrzenie reżysera łączy się z empatycznymi zdjęciami i delikatnym montażem, tworząc dzieło, które według jury, już dziś można nazwać klasyką kina dokumentalnego.

Film zostanie zaprezentowany w Konkursie Dokumentalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a kinematografia szwedzka będzie gościem specjalnym 56. edycji Festiwalu.

Polskie filmy na IDFA 2015

W tym roku w programie festiwalu nie zabrakło polskich produkcji. W ramach Konkursu Filmów Średniometrażowych widzowie zobaczyli „Życie motyla” Piotra Bernasia a w Konkursie Debiutów „Alisa w krainie wojny” („Alisa in Warland”), zrealizowany przez Liubow Durakową i Alisę Kowalenko w ramach wspieranego przez PISF projektu „Młodzi o młodych”. W ramach sekcji Best of Fest prezentującej najlepsze filmy dokumentalne pokazywane na międzynarodowych festiwalach znalazł się obraz „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Film Krzysztofa Kopczyńskiego „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” znalazł się w sekcji Panorama. W jury Konkursu Głównego filmy oceniała polska reżyserka Hanna Polak. 

Więcej o polskiej obecności na IDFA 2015 na stronie PISF www.pisf.pl

Źródło informacji: polishdocs.pl.

26.11.2015