Dorota Kobiela na liście Variety

Magazyn Variety opublikował zestawienie najlepszych animatorów, których karierę warto obserwować. Wśród wyróżnionych znalazła się Dorota Kobiela – współautorka animacji „Twój Vincent”.

Polka na liście Variety

Amerykański magazyn Variety opublikował listę „10 Animators to Watch 2017”, przedstawiającą autorów filmów animowanych, których karierę należy śledzić. Wśród nich znalazła się Polka Dorota Kobiela – pomysłodawczyni i reżyserka m.in. pełnometrażowej animacji „Twój Vincent” („Loving Vincent”).

Dorota Kobiela

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, studiowała także reżyserię w Szkole Wajdy. Reżyserka krótkometrażowych filmów animowanych – m.in. „Serce na dłoni” (2006) i „Mały listonosz” (2011) – ten ostatni tytuł przyniósł jej nagrody na festiwalach w Los Angeles, Liege i Barcelonie. „Twój Vincent” to jej pełnometrażowy debiut animowany.

„Twój Vincent”

„Twój Vincent” (Loving Vincent) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”). Film jest produkowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas MFF w Annecy. „Twój Vincent” został sprzedany już do ponad 100 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii.

Dorota Kobiela jest kolejną osobą z Polski, która znalazła się na prestiżowej liście Variety. W tym gronie są m.in. autorzy zdjęć (np. Jolanta Dylewska, Monika Lenczewska, Adam Sikora, Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski), reżyserzy (Wojciech Smarzowski, Borys Lankosz) i aktorzy (Jakub Gierszał).

Więcej informacji: www.variety.com.

Marta Sikorska

04.05.2017