Dotacja na film o noblistce

Minęło pięć lat od utworzenia Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego, który jest wspólną inicjatywą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i niemieckich regionalnych funduszy filmowych: Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH i Mitteldeutsche Medienfoerderung GmbH.

Wsparcie dla polsko-niemieckich projektów

Polsko-Niemiecki Fundusz Co-Developmentowy przyznaje polskim i niemieckim koproducentom dofinansowanie na development filmu, umożliwia również nawiązanie współpracy przy realizacji wspólnych projektów filmowych. O dofinansowanie w formie pożyczki o maksymalnej wysokości 30 000 euro mogą ubiegać się projekty rozwoju pełnometrażowego filmu fabularnego, filmu animowanego i twórczego filmu dokumentalnego.

10. posiedzenie rady Funduszu

10. posiedzenie rady Funduszu odbyło się 10 października 2011 roku w Warszawie. Podczas spotkania dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz podkreślała, że istnienie funduszu jest bardzo ważnym elementem współpracy polskich i niemieckich producentów: – Myślę, że ciągle obie strony mogą się wzajemnie inspirować i od siebie uczyć, zarówno, jeśli chodzi o pomysły filmowe, jak i planowanie produkcji filmu.

 

– Pięć lat wspierania polsko-niemieckich scenariuszy stworzyło możliwość intensywnej współpracy producentów obu krajów, skutkującej dofinansowaniem 16 projektów oraz ukończeniem trzech filmów. Czekamy na nowe i inspirujące projekty – mówiła Kirsten Niehuus, dyrektor funduszu filmowego Medienboard Berlin-Brandenburg.

Fundusz dofinansuje projekt o polskiej noblistce

Podczas ostatniego posiedzenia rady Funduszu przyznano dotację w wysokości 30 000 euro na development projektu „Maria Skłodowska-Curie – Ludzkość potrzebuje marzycieli”, który zostanie wyprodukowany przez Pokromski Studio oraz P’Artisan Filmproduktion GmbH. Reżyserem pełnometrażowej fabuły o polskiej noblistce będzie Francuzka Marie Noëlle.

5 lat z Polsko-Niemieckim Funduszem Co-Developmentowym

Powstanie Funduszu zostało ogłoszone w 2005 roku na festiwalu Connecting Cottbus w ramach East-West Co-production Market. Oficjalna umowa o współpracy została zawarta podczas Berlinale w lutym 2006 roku pomiędzy PISF – Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i dwoma niemieckimi regionalnymi funduszami filmowymi: Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH oraz Mitteldeutsche Medienfoerderung GmbH.

16 dofinansowanych scenariuszy

Pierwsze posiedzenie nowego, międzynarodowego Funduszu odbyło się 13 września 2006 roku w Gdyni. Od momentu jego powstania zostało dofinansowanych już 16 projektów na łączną kwotę 446 tysięcy euro m.in. „Zimowy ojciec”, „Projekt Papież” czy „Sanatorium pod klepsydrą” Braci Quay.

Trwa nabór wniosków

Termin najbliższego naboru wniosków ubiegających się o dofinansowanie rozwoju projektu z Polsko- Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego mija 27 stycznia 2012. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 lutego 2012.

 

Szczegółowych informacji o Polsko-Niemieckim Funduszu Co-Developmentowym udziela Robert Baliński: robert.balinski@pisf.pl, tel.22 42 10 386.

18.10.2011