„Dotknięcie Anioła” i „Jaster – tajemnica Hela” z kolejnymi nagrodami

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokumenty Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła” i „Jaster – tajemnica Hela” zostały wyróżnione na kolejnych festiwalach.

Kolejne nagrody dla filmów Marka Tomasza Pawłowskiego

Marek Tomasz Pawłowski został doceniony w tym samym czasie za dwa najnowsze filmy dokumentalne „Dotknięcie Anioła” oraz „Jaster – tajemnica Hela”.

Nagroda dla filmu „Dotknięcie Anioła”

Pierwszy z nich uznano za najlepszy film dokumentalny i nagrodzono Hollywood Eagle Documentary Award podczas 17. edycji Festiwalu  Filmów Polskich w Los Angeles. Gala wręczenia nagród odbyła się 12 października 2016 r. w Egyptian Theatre przy Hollywood Blvd, miejscu, gdzie przed laty rozdawano nagrody Oscara. Jury w składzie: Kirk Saduski, Joshua Crone, Gary Alvarez doceniło głównie oryginalny język filmowy, który wzbudził w Stanach Zjednoczonych ogromne zainteresowanie, a sam autor został nazwany „ polskim wizjonerem sztuki dokumentu”. Na szesnaście obecnie nagród dla tego obrazu siedem pochodzi właśnie z USA. Podczas spotkania z widzami w Los Angeles reżyser był szczególnie mocno oklaskiwany za współtworzone z grafikiem Robertem Manowskim „archicollage”. Ten filmowy język rozwijany już w poprzednich filmach jest wizualną metodą kreowania wydarzeń z przeszłości.

Film opowiada fascynującą i nieznaną wcześniej historię Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który w 2005 r. wydał swoje  wspomnienia nakładem Wydawnictwa „Karta” pod redakcją Katarzyny Madoń-Mitzner. Film jest polsko-niemiecką koprodukcją Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, współfinansowaną przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Media / Kreatywna Europa.  

Nagroda dla filmu „Jaster – tajemnica Hela”

Natomiast zrealizowany w zupełnie odmiennym stylu , oparty na ścisłym śledztwie archiwalnym film „Jaster- tajemnica Hela” został uznany za najlepszy film dokumentalny 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów. Siedmioosobowe jury doceniło niezwykłą wagę oraz uniwersalność tragicznej historii Stanisława Jastera , żołnierza oddziałów specjalnych AK, który na skutek tragicznego splotu okoliczności został niesłusznie posądzony o kolaborację z Niemcami i zabity przez współtowarzyszy walki. Film jest próbą walki o prawdę , która przez ponad 70 lat była niewygodną, skrywaną tajemnicą. To ósma nagroda dla tego ważnego i trudnego w realizacji obrazu, współtworzonego wraz z producentką Małgorzatą Walczak przez kilka lat. Film jest koprodukcją TVP Historia, Mazowieckiego Funduszu Filmowego oraz Zoyda Art Production ze wsparciem finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji:

www.polishfilmla.org/wocms.php?siteID=9&lngID=1.

http://festiwalniepokalanow.pl/2016/katalog2016.pdf.

Informacja prasowa 

25.10.2016