"Dotknięcie Anioła" laureatem Nagrody im. T. Mazowieckiego

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” został laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.

Nagroda w Lipsku

11 maja 2016 roku podczas corocznych Dni Mediów w Media City w Lipsku wręczono nagrody zwycięzcom nominowanych prac w kilku kategoriach. Spośród sześciu filmów – trzech polskich i trzech niemieckich autorów – zwycięzcą w kategorii Telewizja okazał się polsko-niemiecki dokument współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Nagrodę w imieniu reżysera odebrała producentka Małgorzata Walczak z Zoyda Art Production. Laudator Jacek Kamiński podkreślił, że od kilkunastu lat, odkąd jest jurorem nie zdarzyła się sytuacja, by jakakolwiek praca była przyjęta jednogłośnie przez 14 osobowe jury.

„Dotknięcie Anioła”

„Dotknięcie Anioła” jest polsko-niemiecką koprodukcją Telewizji Polskiej, niemieckiej Westdeutscher Rundfunk oraz Zoyda Art Production współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media/ Kreatywna Europa. Film znany jest w Niemczech pod tytułem „Vom Wunder des Uberlebens” („O cudzie przeżycia”).

Polsko-Niemiecka Nagroda imienia Tadeusza Mazowieckiego

Polsko-Niemiecka Nagroda od 2013 r. nosi imię Tadeusza Mazowieckiego. Corocznie odbywa się w innym mieście, naprzemiennie Polski i Niemiec. W tym roku do konkursu nadesłano łącznie 116 prac, 62 z Niemiec i 54 z Polski. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Uroczystość wręczenia nagrody była transmitowana na żywo przez MDR oraz przez internet (po polsku i niemiecku). Przez miesiąc dostępna jest na stronie www.mdr.de/mediathek/index.html.

Informacja prasowa 

13.05.2016