"Dotknięcie Anioła" nagrodzone w USA i w Niemczech

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał kolejne nagrody na festiwalach filmowych w USA i w Niemczech.

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, wygrał Metamora Films Festival w Vancouver w stanie Waszyngton (USA) w kategorii najlepszy film dokumentalny. Obraz bardzo poruszył widzów oglądających film w kilku miejscach jednocześnie. Formułą festiwalu są pokazy światowego kina niezależnego, prowokującego, poszukującego nowych rozwiązań w sztuce języka filmowego. Na obrazy głosują widzowie oraz kapituła Metamora Films, obraz wygrywa sumą głosów. Informacje o nagrodzonych na festiwalu: www.metamorafilms.org.

Tydzień wcześniej film otrzymał Wyróżnienie Stowarzyszenia Filmowego Saksonii podczas 15. edycji Neisse Film Festival w Niemczech.

„Dotknięcie anioła” („Touch of an Angel”) , polsko-niemiecki kandydat do dokumentalnego Oscara 2015, walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się rządy państw a muszą – zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka.

Film został doceniony na całym świecie również z powodu jego walorów artystycznych – historia została opowiedziana w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym „archicollagem” za który odpowiadał Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Januszyk, montażu Cezary Grzesiuk , zaś kompozytorem nagrywanej wraz z Beethovenowską Orkiestrą muzyki – Michał Lorenc. Obraz jest koprodukcją Telewizji Polskiej i niemieckiej Westdeutscher Rundfunk, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Kreatywnej Europy. Producentem wiodącym jest Małgorzata Walczak – Zoyda Art Production. Film był współfinansowany przez PISF. W najbliższych miesiącach obraz będzie reprezentował kino polskie w konkursach międzynarodowych festiwali w Chorwacji, Grecji oraz Kanadzie.

Informacja prasowa 

09.06.2017