„Dotknięcie Anioła” nagrodzone w Zamościu

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał Nagrodę Główną Perła Renesansu oraz Nagrodę Publiczności Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” w Zamościu.

„Dotknięcie Anioła” z kolejnymi nagrodami

Film był pokazywany w konkursie festiwalu „Spotkania z historią” w Zamościu (11-13.08.16), gdzie otrzymał kolejne, tym razem polskie trofea festiwalowe – Nagrodę Główną Perła Renesansu oraz Nagrodę Publiczności. Tym samym zamknął tuzin nagród i wyróżnień. Polsko-niemiecka koprodukcja jest wstrząsającym świadectwem polskiego Żyda, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny 1939 oraz w fenomenalny sposób zaświadcza o trudnej roli Polaków w ratowaniu Żydów podczas wojny. 

Film pokazywany na całym świecie

„Dotknięcie Anioła” (Touch of an Angel), polski kandydat do dokumentalnego Oscara 2015, pokazywany w USA i na całym świecie wzbudza wszędzie ogromne emocje. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje, czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą zwykli ludzie stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka. Film został doceniony na całym świecie również z powodu jego walorów artystycznych – historia została opowiedziana w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym „archicollagem”.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Marek Tomasz Pawłowski. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Januszyk, montażu Cezary Grzesiuk, zaś nagrywanej z orkiestrą muzyki Michał Lorenc. Obraz jest koprodukcją Telewizji Polskiej i niemieckiej Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, programu Media Kreatywnej Europy oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiodącą producentką jest Małgorzata Walczak Zoyda Art Production.                                                                      

Więcej informacji: www.zamoscfilmfestival.pl/news/50-laureaci-4.-zamojskiego-festiwalu-filmowego-%E2%80%9Espotkania-z-historia%E2%80%9D.html.

Informacja prasowa 


18.08.2016