"Dotknięcie Anioła" najlepszym filmem w Rumunii i USA

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, otrzymał w jednym czasie dwie nagrody : Grand Prix Zlatna International Ethnopraphic Film Festival w Rumunii oraz nagrodę za Najlepszy Dokument na Universal Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

Nagrody w Rumunii i USA

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, otrzymał w jednym czasie dwie nagrody : Grand Prix Zlatna International Ethnopraphic Film Festival w Rumunii oraz nagrodę za Najlepszy Dokument na Universal Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

Był też jednym z trzech spośród prawie 600 filmów fabularnych i dokumentalnych, nominowanych do nagrody Najlepszy Film z całego programu Universal Film Festival. Siedmioosobowe jury rumuńskiego Festiwalu w Zlatna (ZIEFF 22 – 24 września 2017), w skład którego wchodziło m.in.trzech wybitnych reżyserów, pod przewodnictwem rumuńskiej gwiazdy kina Mircea Diaconu, byłego ministra kultury, obecnie członka Parlamentu Europejskiego – przyznało jednogłośnie laur Grand Prix historii Henryka Schoenkera „Dotknięcie Anioła” (Atingerea unui înger). Rumuni niezwykle mocno reagują na ten film, o czym autor filmu Marek Tomasz Pawłowski miał szansę przekonać się podczas Cronograph Film Festival w Mołdawii, gdzie obecna rumuńska część widowni dała temu szczególny wyraz.

Amerykański Universal Film Festival, odbywający się w dniach 28 – 30 września 2017 w Kansas City, jest jednym z bardzo niewielu amerykańskich festiwali, do którego zgłoszenie jest bezpłatne. Twórcy Festiwalu mają ambicję prezentowania najciekawszych filmów z całego świata, które powstają poza głównym nurtem kina wysokobudżetowego. Okazała statuetka trafiła tym razem do polskich twórców – Marka Tomasza Pawłowskiego oraz Małgorzaty Walczak, założycieli przed 20 laty firmy Zoyda Art Production, kreującej szczególne historie filmowe oparte na faktach.

33 nagrody dla „Dotknięcia Anioła”

„Dotknięcie Anioła” (Touch of an Angel) polsko-niemiecki obraz dokumentalny został uhonorowany do tej pory 33-ma nagrodami w Polsce i na świecie. Ten polsko-niemiecki kandydat do dokumentalnego Oscara w 2015 roku już trzeci rok jest wciąż zapraszany i premiowany na międzynarodowych festiwalach. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Film został doceniony na całym świecie również z powodu jego walorów artystycznych – historia została opowiedziana w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego „archicollagem”, który autorsko tworzył Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Januszyk, montażu Cezary Grzesiuk, zaś kompozytorem nagrywanej wraz z Beethovenowską Orkiestrą muzyki – Michał Lorenc. Obraz jest koprodukcją Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej i niemieckiej Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, programu Media Kreatywnej Europy oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiodącą producentką jest Małgorzata Walczak Zoyda Art Production.

Informacja prasowa 


05.10.2017