„Dotknięcie Anioła” w TVP1

22 i 27 stycznia, w TVP 1 oraz TVP Historia, odbędą się premierowe emisje polsko-niemieckiej koprodukcji „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Film współfinansowany jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Oglądaj w kinie i telewizji

Już 22 stycznia w TVP 1 o godzinie 22.20 można będzie obejrzeć film „Dotknięcie Anioła” w paśmie dokumentalnym „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. 27 stycznia obraz wyemituje TVP Historia oraz niemiecka stacja Westdeutscher Rundfunk. Warto zaznaczyć, że od 9 stycznia „Dotknięcie Anioła” można także oglądać w wybranych polskich kinach, a od 16 stycznia film wyświetlany jest w kinach w Ameryce.

Rozmowa o filmie w programie „Świat się kręci”

Przed czwartkową emisją filmu w TVP 1 w programie „Świat się kręci” (emisja o godzinie 18.15, TVP 1) prof. Szewach Weiss, prof. Tomasz Szarota oraz reżyser Marek Tomasz Pawłowski będą rozmawiać o filmie „Dotknięcie Anioła”. Gospodarzami programu są Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski.

„Dotknięcie Anioła”

Film jest poetycką opowieścią dokumentalną, zainspirowaną wspomnieniami Henryka Schoenkera o tym samym tytule. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata, idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń.

Film ze wsparciem PISF

Polsko-niemiecka koprodukcja TVP-WDR otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także Programu Media Development i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Producentem wiodącym filmu jest Zoyda Art Production.

Na podstawie informacji prasowej 

22.01.2015