„Dotknięcie Anioła” z nagrodą na KinoDuel

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dotknięcie Anioła” otrzymał  I nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KinoDuel, który po raz pierwszy odbył się w dniach 26 – 28 października 2018 roku w Moskwie.

Reżyser Marek Tomasz Pawłowski  oraz producentka Małgorzata Walczak, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz organizatorów festiwalu, osobiście wzięli udział w pokazie i spotkaniu z publicznością. Festiwal KinoDuel to nowość  na festiwalowej mapie filmowego świata, która powstała z  inicjatywy założycielki Mariny Wiatkiny. Film „Dotknięcie Anioła” wywarł ogromne wrażenie na rosyjskiej i międzynarodowej publiczności z całego świata oraz na 9-osobowym jury, pochodzącym z Rosji, Hiszpanii i Indii. Jest to 41. nagroda dla filmu.  

Zwiastun fillmu

Przejmująca historia Henryka Schoenkera, narratora  filmu „Dotknięcie Anioła”,  nie od razu spotkała się z ciepłym przyjęciem na świecie. Fenomenalny bohater dzieli się z widzem bolesną historią przetrwania rodziny przez sześć lat wojny dzięki pomocy Polaków. „Archicollage” – język filmowy autora  Marka Tomasza Pawłowskiego, rozwijany na przestrzeni kilkunastu lat, robi wrażenie we wszystkich zakątkach świata.

„Gdy amerykańska kapituła filmowa, związana z redagowaniem portalu filmowego  IMDB zwróciła uwagę na Pawłowskiego, nazywając go «polskim wizjonerem sztuki dokumentu», i zaliczając obraz «Touch of an Angel» do stu najważniejszych filmów, jakie powstały o Holocauście, posypały się zaproszenia do konkursów różnych festiwali. Dziś film ma za sobą ponad 300 pokazów na wszystkich kontynentach” – możemy przeczytać w informacji prasowej.

Producentem wiodącym filmu jest Małgorzata Walczak, Zoyda Art Production, w koprodukcji z Telewizją Polską, Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej oraz programu Media/ Kreatywna Europa. 

6 grudnia 2018 roku odbędzie się kolejny pokaz filmu, tym razem  w Rosyjskim Ośrodku Nauki  i Kultury w Warszawie.  

Na podstawie informacji prasowej


07.11.2018