"Dotknięcie Anioła" z trzema nowymi nagrodami

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Dotknięcie Anioła” („Touch of an Angel”) w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego został wyróżniony kolejnymi trzema nagrodami. 

Na festiwalach TrueDoc Documentary w Mykolayiv na Ukrainie ( 25-27.09) oraz AeganDocs Film Festival w Grecji (24.09 – 29.09) film otrzymał nagrody za Najlepszy Film Dokumentalny. Natomiast w Polsce na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni ( 28.09. – 1.10) film nagrodzono Wyróżnieniem im. Janusza Krupskiego.

Dotknięcie Anioła

„Dotknięcie Anioła” – polsko-niemiecka koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest poetycką opowieścią dokumentalną, bezcennym świadectwem polskiego Żyda Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia. Odkrywa nieznaną wcześniej historię tragicznej szansy ratowania tysięcy ludzi ze Śląska. Zaświadcza o trudnej roli Polaków w ratowaniu Żydów. Film zrealizowany w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego „archicollagem” jest doceniany na całym świecie. Na piętnaście nagród dwanaście pochodzi z zagranicy, w tym sześć z USA.

Organizatorzy Festiwalu TrueDoc umieścili na stronie komunikat skierowany do autora filmu, który nie mógł być wraz z widzami na Ukrainie, gdyż był w tym czasie na innym festiwalu: „Dziękujemy za Twoją pracę, Twój film i za to, że wziąłeś udział w Festiwalu. Filmy dokumentalne nie są łatwe dla publiczności. W czasach gdy Hollywood przyzwyczaił widzów do filmów z happyendem, dzięki Twojej pracy publiczność dowiedziała się o faktach historycznych, które wcześniej nie były im znane, zobaczyła życie i problemy osób z innych krajów i zdała sobie sprawę, że nawet w trudnej sytuacji w naszym kraju – to nie są najgorsze warunki życia. Mogła docenić swoje życie i znaleźć wiele inspiracji. Wierzymy, że jest to wartość filmów dokumentalnych”.

Film jest koprodukcją TVP oraz WDR ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media, obecnie Kreatywna Europa. Producentem wiodącym filmu jest Małgorzata Walczak Zoyda Art Production www.zoyda.pl.

Informacja prasowa 

05.10.2016