„Dowłatow” w kinach

Współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcję rosyjsko-polsko-serbską od 18 stycznia 2019 roku można oglądać w polskich kinach.

„Dowłatow”

„Dowłatow” to intelektualne kino historyczne – historia znanego rosyjskiego pisarza rozdartego pomiędzy potrzebami duchowymi i ekonomicznymi typowymi dla jego zawodu. Tytułowy Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować, żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy – bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Absurdalne koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. Film opowiada nie tylko historię Dowłatowa z początku listopada 1971 roku, ale i ludzi dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego. Opowieść ukazuje również Leningrad, który w tym czasie był centrum wielkiej literatury i życia teatralnego.

W obsadzie filmu znaleźli się: Milan Maric (European Shooting Star 2019), Danila Kozlovsky, Helena Sujecka, Artur Beschastny, Elena Lyadova, Piotr Gąsowski, Hanna Śleszyńska.

Autorem zdjęć do filmu „Dowłatow” jest uznany i wielokrotnie nagradzany polski operator Łukasz Żal. Polskim koproducentem filmu „Dowłatow” jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik). Film był pokazywany w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Berlinale 2018, gdzie Elena Okopnaja, scenografka „Dowłatowa”, została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za Wyróżniający się wkład artystyczny. Film został również nagrodzony Berliner Morgenpost Reader’s Jury Award, nagrodą czytelników gazety Berliner Morgenpost.

Aleksiej German jr

Reżyser należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach twórców rosyjskich młodego pokolenia. Jego poprzedni film „Pod elektrycznymi chmurami” zdobył w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne podczas festiwalu w Berlinie. 

Aleksiej German jr urodził się w filmowej rodzinie, jego ojciec Aleksiej German był wybitnym reżyserem kina autorskiego, matka Swietłana Karmalita – scenarzystką filmową. German jr szybko dał się poznać jako znakomity artysta. Już jego pierwszy film „Ostatni pociąg” brał udział w MFF w Wenecji w 2003 roku i otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. W Wenecji prezentowany był również drugi film Germana jr „Garpastum”. Wielkim sukcesem artystycznym był „Papierowy żołnierz”, który po zdobyciu Srebrnego Lwa oraz nagród za reżyserię i zdjęcia na MFF Wenecji był jedną z najważniejszych i najbardziej uznanych rosyjskich produkcji ostatnich lat.

Dystrybutorem filmu jest Solopan. 


22.01.2019