"Dowłatow" w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie

18 grudnia organizatorzy 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili pierwsze tytuły, które powalczą o nagrody w Konkursie Głównym. Wśród nich znalazła się światowa premiera współfinansowanej przez PISF koprodukcji rosyjsko-polsko-serbskiej pt. „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr.

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Polskim koproducentem filmu „Dowłatow” jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy” Łukasz Żal.

„Film «Dowłatow» Aleksieja Germana jr to kontynuacja naszej współpracy z tym jednym z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów” – podkreśla producent Dariusz Jabłoński. „W 2015 r. nasz wspólny film, z udziałem po naszej stronie także TVP i SF Tor, »Pod elektrycznymi chmurami», otrzymał na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za «wybitne osiągnięcia artystyczne». To również kontynuacja współpracy z zaprzyjaźnionym producentem, Artemem Vasilievem, z którym realizujemy już trzecią koprodukcję” – mówi Dariusz Jabłoński.

„Kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Dowłatow jest aktywnym pisarzem, ale nie ma gdzie publikować – żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy – bez członkostwa nikt nie wydrukuje jego tekstów. Absurdalne koło niemocy zamyka mu drogę do rozwoju twórczości. Historia nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego. Opowieść sięgająca do nigdy nieopowiedzianych lat 70. w Związku Radzieckim i do Leningradu, który w tym czasie był centrum wielkiej literatury i życia teatralnego” – piszą producenci obrazu.

„Dowłatow” to epickie, intelektualne kino historyczne w najlepszym wydaniu – historia znanego rosyjskiego pisarza rozdartego pomiędzy potrzebami duchowymi i ekonomicznymi typowymi dla jego zawodu. W obsadzie filmu znaleźli się: Milan Maric, Danila Kozlovsky, Helena Sujecka, Artur Beschastny, Elena Lyadova. Autorem zdjęć do filmu „Dowłatow” jest polski operator Łukasz Żal. Film to produkcja SAGa film, Metrafilms i Kanał 1 (Rosja), w koprodukcji z Message Film (Polska), przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i funduszu Rady Europy Eurimages.

Tworzenie partnerstwa między producentami i funduszami

Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach komisji stworzonej dla międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych w roku 2016. „Jeżeli chcemy, żeby polscy producenci dostawali za granicą dotacje na filmy polskich reżyserów, polski fundusz musi rozsądnie i w przemyślany sposób dofinansowywać produkcję filmów zagranicznych reżyserów. W tych wyborach powinna decydować nie tylko jakość artystyczna projektów, ale także korzyść, jaką Polska osiągnie dzięki tej dotacji: tworzenie partnerstwa między producentami i funduszami z innych krajów z korzyścią dla polskich reżyserów, prestiż udziału w nagradzanych produkcjach, udział polskich twórców w ciekawych przedsięwzięciach artystycznych. To wymaga ekspertów z dużym międzynarodowym doświadczeniem i komisja Andrzeja Jakimowskiego taka była” – podkreśla producent filmu „Dowłatow” Aleksieja Germana jr Dariusz Jabłoński. „Opinia ekspertów była rzetelna i fachowa, w naszej ocenie komisja brała pod uwagę czynniki ważne dla polskiego udziału w mniejszościowych koprodukcjach. To potwierdza sens takiej wyspecjalizowanej komisji” – mówił w rozmowie poświęconej międzynarodowym koprodukcjom mniejszościowym producent.

Aleksiej German jr

Należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. „Dowłatow” jest już jego drugim filmem, który będzie prezentowany podczas festiwalu w Berlinie. Jego poprzedni film – „Pod elektrycznymi chmurami” – zdobył w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.

German jr urodził się w filmowej rodzinie: jego ojciec Aleksiej German był wybitnym reżyserem kina autorskiego, matka Swietłana Karmalita – scenarzystką filmową. German jr szybko dał się poznać jako znakomity artysta. Już jego pierwszy film „Ostatni pociąg” brał udział w MFF w Wenecji (2003) i otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. W Wenecji prezentowany był również drugi film Germana jr, „Garpastum”. Wielkim sukcesem artystycznym był „Papierowy żołnierz”, który po zdobyciu Srebrnego Lwa oraz nagród za reżyserię i zdjęcia na MFF Wenecji był jedną z najważniejszych i najbardziej uznanych rosyjskich produkcji ostatnich lat.

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa od 15 do 25 lutego 2018.

Więcej informacji: www.berlinale.de.


18.12.2017