"Droga na drugą stronę" w kinach

Od 2 grudnia w kinach studyjnych w całej Polsce można oglądać rumuńsko-polski film „Droga na drugą stronę” Ancy Damian.

 

 

Twórcy „Drogi na drugą stronę” postanowili opowiedzieć autentyczną historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który w 2008 roku zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Film jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata porównywaną przez wielu do „Walca z Baszirem”.

Nagrody na festiwalach

„Droga…” zdobyła serię nagród na międzynarodowych festiwalach. m.in. w Locarno i Cottbus. Członkowie Jury Ekumenicznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego uzasadniali swoją nagrodę słowami: „Animowany pełnometrażowy dokument pokazuje dyskryminacyjny niejednokrotnie sposób traktowania imigrantów przez władze. Jest to głos człowieka, który umarł pozbawiony najbardziej podstawowych praw, w nieludzki sposób, nie będąc wysłuchanym”.

Głos Macieja Stuhra

„Droga…” nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z Fundacją Magellan i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. Polski akcent stanowi również muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka, a także postprodukcja dźwięku wykonana w Alvernia Studios. W polskiej wersji językowej głos postaci Claudiu Crulica podkłada Maciej Stuhr.

 

Informacje o filmie i projekcjach dostępne na stronie: www.droganadrugastrone.pl.

03.12.2011