"Droga na drugą stronę" we francuskich kinach

12 grudnia 2012 na ekrany francuskich kin wejdzie film dokumentalny „Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Francuska premiera 12 grudnia

„Droga na drugą stronę” wejdzie na ekrany francuskich kin 12 grudnia 2012. Francuski tytuł filmu to „Le voyage de Monsieur Crulic”. Narratorami są Sandrine Bonnaire i Vlad Ivanov. Francuskim dystrybutorem filmu jest firma Fondivina Films, która zajmowała się już wcześniej dystrybucją m.in. „Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha i „Kreta” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego.

„Droga na drugą stronę”

Współfinansowana przez PISF polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jej fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Polskim koproducentem filmu jest Fundacja Magellan, a jego polskim producentem – Arkadiusz Wojnarowski. Film wszedł na ekrany polskich kin 2 grudnia 2011.

Nagrody w Polsce i za granicą

Obraz został doceniony za granicą m.in. na festiwalu w Annecy (Grand Prix) w Locarno (Nagroda Don Kichote, Nagroda Jury Ekumenicznego), Cottbus (Nagroda Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie Jury Międzynarodowego), Kopenhadze (Nagroda Amnesty International), Jihlavie (Nagorda Silver Eye), Meksyku (Srebrna Puma) i Rumunii (Nagroda GOPO za muzykę i dźwięk). „Droga na drugą stronę” była również nominowana do filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego Lux Prize.

 

W Polsce „Droga na drugą stronę” otrzymała nagrody m.in. na 2. MFF Animator (najlepszy film pełnometrażowy). 37. Gdynia Film Festival (Nagroda Specjalna Jury, nagrody za najlepszy dźwięk i muzykę, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie Jury Ekumenicznego), XVII festiwalu OFAFA w Krakowie (Srebrna Kreska) i 10. edycji Gdańsk Doc Film Festival (Nagroda Główna „Brama Wolności”).

 

Francuska strona filmu „Droga na drugą stronę”: www.monsieurcrulic.com.

 

Paulina Bez

21.11.2012