"Droga na drugą stronę" wygrywa Sopot Film Festival

„Droga na drugą stronę” wygrała konkurs filmów fabularnych podczas 12. edycji Sopot Film Festival. Najlepszym filmem krótkometrażowym zostały „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Droga na drugą stronę” najlepszym filmem

Jury Sopot Film Festival w składzie: Anna Jadowska, Olga Sosnowska, Joanna Cichocka-Gula oraz Krzysztof Gordon, postanowiło przyznać następujące nagrody: Statuetkę Parasolnika dla Najlepszego Filmu Fabularnego w konkursie 1., 2. film otrzymała „Droga na drugą stronę” Ancy Damian, Statuetkę Parasolnika dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego otrzymały „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Specjalne wyróżnienie jury otrzymała czeska produkcja Small Cirle of Attention w reżyserii Jozefa Tuka. Reżyserka „Drogi na drugą stronę” otrzymała również za wizję artystyczną, która wzrusza, nie pozostawia obojętnym za moralną odwagę Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Karnowskiego, w postaci autorskiego stypendium.

„Droga na drugą stronę”

Współfinansowana przez PISF polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Polskim koproducentem filmu jest Fundacja Magellan, a jego polskim producentem – Arkadiusz Wojnarowski.

Kolejna nagroda dla filmu Ancy Damian

Nagroda na Sopot Film Festival jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu Ancy Damian. Obraz został doceniony za granicą m.in. na festiwalu w Annecy (Grand Prix) w Locarno (Nagroda Don Kichote, Nagroda Jury Ekumenicznego), Cottbus (Nagroda Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie Jury Międzynarodowego), Kopenhadze (Nagroda Amnesty International), Jihlavie (Nagorda Silver Eye), Meksyku (Srebrna Puma) i Rumunii (Nagroda GOPO za muzykę i dźwięk). W Polsce „Droga na drugą stronę” otrzymała nagrody m.in. na 2. MFF Animator (najlepszy film pełnometrażowy). 37. Gdynia Film Festival (Nagroda Specjalna Jury, nagrody za najlepszy dźwięk i muzykę, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie Jury Ekumenicznego), XVII festiwalu OFAFA w Krakowie (Srebrna Kreska) i 10. edycji Gdańsk Doc Film Festival (Nagroda Główna „Brama Wolności”). „Droga na drugą stronę” jest również nominowana do do filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego Lux Prize.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sopotfilmfestival.pl.

 

Paulina Bez

23.07.2012

Galerie zdjęć