Polacy na festiwalu w Edynburgu

19 czerwca startuje 67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu. W sekcji Directors’ Showcase znalazła się „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, a w ramach pokazów filmów krótkometrażowych wyświetlone zostaną dwie polskie produkcje: „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej oraz „Ziegenort” Tomasza Popakula.

Klasyki przyszłości

Sekcja Directors’ Showcase prezentuje ‚klasyki przyszłości’ – filmy uznanych twórców kina autorskiego. Widzowie zapoznają się z najnowszymi dziełami Zhanga Yuana, Alana Berlinera, Mani Akbari, Thomasa Arslana czy Sary Polley. W sekcji znalazł się również film „Centro histórico” – wspólne dzieło czterech mistrzów kina europejskiego: Akiego Kaurismäki, Pedra Costy, Víctora Erice’a i Manoela de Oliveiry.

 

Współfinasowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Drogówka” w Edynburgu będzie miała dwa pokazy: 28 i 30 czerwca. Warto wspomnieć, że w zeszłorocznym programie festiwalu znalazł się poprzedni film Wojciecha Smarzowskiego „Róża”.

 

Filmy Krótkometrażowe

 

Wielokrotnie nagradzane „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej to opowieść o Lenie, która w swoje 18. urodziny próbuje odnaleźć więź z rodziną. Na festiwalu w Edynburgu film zostanie zaprezentowany w sekcji Shorts: Sacred Objects. Z kolei animacja Tomasza Popakula „Ziegenort” zostanie pokazana w bloku Shorts: Exquisite Corpse. „Ziegenort” jest historią małej wioski rybackiej w alternatywnej rzeczywistości, gdzie II wojna światowa nigdy nie miała miejsca.

Festiwal w Edynburgu

Odbywająca się od 1947 roku impreza jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń filmowych w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku, poza „Różą”, na festiwalu pokazywano również film Anki i Wilhelma Sasnalów „Z daleka widok jest piękny”, a światową premierę miał wyprodukowany w Wielkiej Brytanii fabularny debiut polskiej reżyserki Katarzyny Klimkiewicz „Flying Blind”.

 

67. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-30 czerwca 2013.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.edfilmfest.org.uk.

 

Kalina Cybulska

03.06.2013