"Drogówka" na festiwalu w Moskwie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zostanie pokazany w Konkursie Głównym 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który odbędzie się w dniach 20-29 czerwca 2013.

„Drogówka” w Konkursie Głównym

Organizatorzy festiwalu w Moskwie ujawnili 10 tytułów filmów, które zostaną zaprezentowane w Konkursie Głównym. Oprócz polskiej „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego są to takie obrazy jak: „Matterhorn” Diederika Ebbinge, „Rol” Konstantina Lopushansky’ego, „Spaghetti Story” Ciro de Caro, „Sayonara Keikoku” Tatsushiego Ômoriego, „Los chicos del puerto” Alberta Moraisa, „Rosie” Marsela Gislera, „Zerre” Erdema Tepegöza, „Koma” Archila Kavtaradze, „Skolzheniye” Antona Rozenberga.

 

Nagroda główna – Złoty Święty Jerzy

Filmy, które zakwalifikowały się do konkurs powalczą o główną nagrodę festiwalu – statuetkę Złotego Św. Jerzego, dla najlepszego filmu Do tej pory laureatami tej nagrody zostali trzej polscy reżyserzy: w 1975 Andrzej Wajda za „Ziemię obiecaną”, w 1979 roku Krzysztof Kieślowski za „Amatora” i w 2000 roku Krzysztof Zanussi za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrodzone zostały również filmy współfinansowane przez PISF. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.

Polskie filmy ze wsparciem PISF w konkursie

W zeszłym roku do Konkursu Głównego zakwalifikował się film „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, a w 2011 oprócz filmu „Joanna” Feliksa Falka widzowie mogli zobaczyć w ramach tej sekcji obraz „W imieniu diabła” w reżyserii Barbary Sass.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Od zeszłej edycji jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. Ostateczna lista filmów, które zakwalifikowanych do konkursu głównego, zostanie ogłoszona przez organizatorów na początku czerwca.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez

20.05.2013