Druga sesja Doc Lab Poland 2018

W ramach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz KFF Industry odbyła się druga sesja Doc Lab Poland 2018.

W ramach Doc Lab Poland omawiane były zarówno projekty młodych profesjonalnych twórców, jak i  nagradzanych, uznanych dokumentalistów.

Tematyka projektów rozwijanych w ramach tej edycji Doc Lab Poland była różnorodna. Aż cztery z nich to filmy biograficzne o znanych Polakach: Wandy Rutkiewicz, Tony’ego Halika, Krzysztofa Ptaka i członków zespołu Molesta. „Twarze Agaty” to portret artystki, dla której choroba okazała się przepustką do samorealizacji. „Pollywood” to podróż śladami Polaków, którzy są jednymi z twórców największych sukcesów Hollywoodu. Kamera podąża też śladami indywidualistów, jak Andrzej Niwiński, egiptolog, bohater „Misji”, czy Jola z „Lekcji miłości”, starsza kobieta, która decyduje się bezkompromisowo realizować swoje marzenia. Podobnie Beata, bohaterka „Do trzech razy sztuka”, która porzuca rolę opiekunki dorosłego już rodzeństwa. Czy jej się uda?

Projekty biorące udział w prezentacjach Docs to Start:

Projekty Start 2018

Doc Lab Start, przeznaczony jest dla twórców projektów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć. Uczestniczą w nim:

 • „Ambulans Polska – Syria”

reżyseria: Aleksander Zalewski, produkcja: Anna Kubik-Sobala; Aksamit

Urodzona w Polsce w polsko-syryjskiej rodzinie Aida, która przechodzi młodzieńczy bunt, w obliczu wojny domowej w Syrii, jedzie tam wraz z ojcem, aby dostarczyć pomoc humanitarną. Czy wspólna podróż pomoże Aidzie zrozumieć kim jest?

 • „Córy węgla”

reżyseria: Aneta Nowicka, produkcja: Małgorzata Borychowska

Film opowiada o rytuałach dnia codziennego Anny i innych pracownic w kopalniach, które porzuciły swoją kobiecość, by podołać ciężkiej, fizycznej pracy.

 • „Do trzech razy sztuka”

reżyseria: Rafał Łysak, Natalia Bednarska; Wonder Woman Production

Śmierć matki spowodowała, że skonfliktowane rodzeństwo ma szansę się pogodzić. Jednocześnie jednak wywołuje napięcie. Beata, która opiekowała się pozostałą dwójką, podejmuje decyzję, żeby rozpocząć nowe życie, na własny rachunek.

 • „Lekcje z demokracji”

reżyseria: Michał Helwak, produkcja: Paweł Pluciński; Fundacja Przasnyska

Progresywna demokratka z polskimi korzeniami szuka wśród muzułmanów dominujących w niegdyś polskiej społeczności miasteczka w USA człowieka, którego namaści na swego następcę na fotelu burmistrza.

 • „Mówili o nim «Ptaszek»”

reżyseria: Aneta Ptak, produkcja: Małgorzata Staroń; Staron-Film

Po nagłej śmierci Krzysztofa Ptaka, operatora filmowego, Jego córka szuka śladów Ojca w rozmowach z rodziną i filmowcami, z którymi przyjaźnił się przez lata.

 • „Ostatnia wyprawa”

reżyseria: Eliza Kubarska, produkcja: Monika Braid; Braidmade Films

Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najważniejszych alpinistek na świecie, kobiety, która miała odwagę realizować marzenia pomimo czasów, w których żyła i która zapłaciła za to najwyższą cenę.

 • „Spacer z aniołami”

reżyseria i produkcja: Tomek Wysokiński

W Afryce Południowej co godzinę znika dziecko. „Sekret” to historia Jerry’ego – rebelianta i bohatera walki z apartheidem, który wyrusza w samotną podróż, w poszukiwaniu małej dziewczynki skradzionej ze slumsów Kliptown w Soweto.

 • „Skandal”

reżyseria: Bartosz Paduch, produkcja: Maciek Ostatek, Kacper Jaroszyński; Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj

W 1998 roku kumple z podwórka nagrali płytę. Płyta stała się kultowa, a oni zostali ikonami polskiego rapu. Dziś działają samodzielnie. Czy ponownie uda im się zjednoczyć, aby zagrać koncert z okazji XX-lecia nagrania albumu?

 • „Tony Halik. Urodzony dla przygody”

reżyseria: Marcin Borchardt, produkcja: Karolina Galuba; Furia Film

Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Pierwszy dziennikarz, który rozmawiał z Fidelem Castro. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

 • „Towarzysze”

reżyseria: Joanna Janikowska, produkcja: Anna Gawlita, Karolina Błażejczak; KIJORA Film

Grupa młodych Włochów wierzy, że komunizm może naprawić ich kraj i resztę świata. Czy to prawda?

 • „Trzy cuda”

reżyseria: Bartłomiej Żmuda, produkcja: Marta Pielasz, Paweł Jóźwiak Rodan; Projekcja Identyfikacja

Andrzej Rodan, najsłynniejszy polski ateista, postanawia udowodnić, że cuda nie istnieją. W podróży towarzyszy mu syn, który niedawno przeżył nawrócenie.

 • „Twarze Agaty”

reżyseria: Małgorzata Kozera, produkcja: Małgorzata Kozera; DocIT

Dla młodej dziewczyny śmiertelna choroba okazuje się wyzwoleniem i szansą na spełnienie marzeń. Film o walce, przetrwaniu i sztuce.

 • „Żydzi z wyboru”

reżyseria: Tomer Slutzky, Justyna Gawełko, produkcja: Justyna Gawełko, Shlomo Slutzky; Slutzky Productions

Film opowiada o społeczności w czeskim Krnovie, która od ośmiu lat bezskutecznie usiłuje przejść na judaizm. Ta długa wędrówka niespodziewanie kończy się konwersją, nazywaną przez religijne autorytety „czarnym Sądem Rabinackim”, co zagraża przyszłości grupy.

Projekty biorące udział w prezentacjach Docs to Go!:

 • „Cienie Imperium”

reżyseria: Karol Starnawski, produkcja: Dariusz Sidor; Studio Filmowe „Kadr”

„Imperium” to filmowy tryptyk składający się z losów trzech wybranych bohaterów – Arcaha, Timura i Aleksieja. Każdy z nich mieszka w innym kraju dawnego ZSRR: Armenii (Górnym Karabachu), Gruzji, a także Ukrainie. Co zatem ich łączy? Wojna. Emigracja. Rosja. Podróż przez magiczne i tajemnicze dzikie tereny dawnego ZSRR. Naszymi przewodnikami po tych terenach są ludzie, których los już od pokoleń zależy od „imperialnych kaprysów”.

 • „Dobra zmiana”

reżyseria: Konrad Szołajski, produkcja: Małgorzata Prociak; ZK Studio

Dwie kobiety z dwóch stron ideologicznego podziału. I jedno pytanie: czy ich ojczyzna, Polska, pozostanie demokratyczna, czy też przekształci się w populistyczną dyktaturę?

 • „Globus”

reżyserii: Clara Kleininger, produkcja: Magda Borowiec; SQUARE film studio

W wyniku tragicznego wypadku trójka treserów zwierząt z rumuńskiego cyrku traci pracę. Podejmują walkę o przetrwanie w nowym świecie. Już nic nie będzie tak jak kiedyś…

 • „Jazda obowiązkowa”

reżyseria: Ewa Kochańska, produkcja: Magda Borowiec; SQUARE film studio

Historia ukraińskiej rodziny Polniuków, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Poświęcają wszystko, aby umożliwić im dobry start w życie i dać szansę na zrobienie kariery. Gdzie sięgają granice takiego poświęcenia…?

 • „Lekcja miłości”

reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, produkcja: Anna Stylińska; Fundacja Widok

Drogi mężu, poświęciłam Ci 40 lat życia, urodziłam i wychowałam szóstkę dzieci, Ciebie nigdy nie było. Teraz mówię: koniec, ta cząstka życia jest moja. Teraz ja bawię się, tańczę śpiewam i robię co chcę, a Ty się nie wtrącaj.

 • „Misja”

reżyseria: Monika Krupa, produkcja: Dorota Mandziara; Trzyfilm Paweł Kwiatkowski

Polski egiptolog od 30 lat nieustannie szuka grobowca królewskiego w Egipcie. Mimo wielu porażek i trudności doszedł do ostatniego już miejsca gdzie może być pochowany faraon. Jeśli uda mi się go znaleźć, będzie to największe wydarzenie współczesnej archeologii.

 • „Pollywood”

reżyseria: Paweł Ferdek, produkcja: Małgorzata Kozioł; East Beast

Filmowa podróż do Ameryki śladami żydowskich emigrantów z Polski – założycieli Hollywood. Jak możemy przywołać ich niezwykłe historie i pokazać je w filmie? „Pollywood” opowie wielką przygodę ludzi dawnego I współczesnego Hollywood.

 • „Zwyczajny kraj”

reż. Tomasz Wolski, produkcja: Anna Gawita; Kijora Film

Kreatywny dokument oparty na materiałach nagrywanych przez tajnych oficerów na przestrzeni lat 60. do 80.

Na podstawie informacji prasowej


01.06.2018