Druga sesja Dragon Forum 2012

Druga sesja Międzynarodowej Akademii Sztuki Dokumentu Dragon Forum, poświęcona zagadnieniom związanym z produkcją filmów dokumentalnych, rozpocznie się 11 kwietnia. Dragon Forum współfinansowane jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W drugiej sesji DF uczestnicy rozwijać będą swoje projekty pod kątem ich produkcji. Organizatorzy warsztatów zapraszają na otwarte wykłady i wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w ramach sesji.

Masterclass Jerzego Śladkowskiego

 • Środa, 11 kwietnia, 16:00
 • Jak znaleźć odpowiedniego bohatera filmu? Jak pracować z nim i przeżyć? Na te pytania odpowie autor filmu „Vodka Factory”, „Swedish Tango” i wielu innych nagradzanych filmów dokumentalnych.

„Międzynarodowe Finansowanie Dokumentu”

 • Środa, 11 kwietnia, 18:00
 • Wykład Marijke Rawie (Holandia) oraz Doroty Roszkowskiej (Polska) omawiający metody pozyskiwania środków na realizację filmów,  a także prezentujący formy współpracy z organizacjami wspierającymi produkcję dokumentalną. Wykład przeznaczony jest dla wszystkich, chcących zgłębić tajniki skutecznego finansowania projektów w sektorze multimedialnym, ze szczególnym uwzględnieniem filmu dokumentalnego.

„Polityka największych festiwali filmów dokumentalnych”

 • Czwartek, 12 kwietnia, 16:00
 • Wykład Rady Sesić (Holandia) o strategiach selekcji na najbardziej liczące się festiwale filmów dokumentalnych.

„Projekt Bazar Różyckiego”

 • Piątek, 13 kwietnia, 16:00
 • Wykład o projekcie poświęconym słynnemu warszawskiemu „Bazarowi Różyckiego”. Ten innowacyjny projekt dokumentalny zaprezentowany zostanie przez autora, Marka Millera (Polska), szefa Laboratorium  Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykładowcy i eksperci:

 • Marijke Rawie – ekspert od developmentu filmów dokumentalnych. Pracowała także na stanowisku szefowej redakcji dokumentalnej w holenderskiej stacji TV AVRO.
 • Dorota Roszkowska – producent, ekspert ds. filmu dokumentalnego programu MEDIA, członek Europejskiej Akademii Filmowej.
 • Rada Sesić – selekcjoner czołowych festiwali filmowych, m.in. w Amsterdamie, Rotterdamie, Sarajewie oraz Dżajpurze.
 • Jerzy Śladkowski – reżyser wielu filmów dokumentalnych nagradzanych na licznych festiwalach oraz pokazywanych w stacjach tv na całym świecie, nagrodzony w 1996 przez EFA za wkład w rozwój europejskiego kina dokumentalnego. Jego film „Vodka Factory” otrzymał nagrodę Złotego Gołębia na DOK Leipzig Festival w 2010.

Wszystkie wykłady odbędą się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, Warszawa. Organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci uczestnictwa poprzez przesłanie wiadomości e-mial na adres: dragon@arkanastudio.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 20 zł, płatne przed rozpoczęciem.

Wszystkie wykłady prowadzone będą w języku angielskim lub z angielskim tłumaczeniem.

Dragon Forum zaprasza obserwatorów!

Organizatorzy zapraszają autorów synopsisów, scenariuszy, trailerów i „work-in-progress” do udziału w Drugiej Sesji Dragon Forum 2012 w charakterze obserwatorów i skorzystania z okazji do konsultacji swoich projektów z ekspertami Dragon Forum pod kątem zbliżających się terminów składania wniosków o dofinansowanie do Programu MEDIA oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.dragonforum.pl.

10.04.2012