Druga sesja programu "Ekran"

Od 11 do 20 kwietnia potrwa druga sesja „Ekranu” – Europejskiego Programu Szkoleniowego dla Filmowców. To już siódma edycja tego programu, którego głównym organizatorem jest Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy.

 

„Ekran” opiera się na pracy zespołowej profesjonalistów z różnych dziedzin filmowych i skupia się na kreatywnym procesie pre-produkcji. Jego głównym założeniem jest rozwój projektu poprzez realizację 2 scen ze scenariusza. Ekran umożliwia znalezienie właściwego tonu dla filmu i strategii wizualizacji, rozwijanie umiejętności opowiadania historii obrazami, możliwość eksperymentowania z castingiem i próbami aktorskimi, opracowanie aspektów strategii marketingowej filmu na etapie developmentu. Głównymi uczestnikami są europejscy reżyserzy lub scenarzyści/reżyserzy, którzy mają już na koncie film pełnometrażowy albo kilka krótkometrażowych.

 

Do tegorocznej edycji programu „Ekran” wybranych zostało 9 zespołów z Europy, w składzie których znaleźli się Szwajcarzy, Włosi, Niemcy, Szwedzi, Duńczycy. Polskę reprezentują trzy projekty: „Rodzina” Julii Kolberger, „Dziennik z podróży do Budapesztu” Rafała Kapelińskiego oraz „The Here After” Magnusa von Horna. Pierwsza sesja zakończyła się w marcu 2011, trzecia i ostatnia sesja odbędzie się w czerwcu br. (6-17 czerwca).

 

Obok polskich wykładowców Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego oraz Denijala Hasanovića, w programie drugiej sesji wezmą udział: Udayan Prasad i Mamoun Hassan z Wielkiej Brytanii oraz Antoine Jaccoud ze Szwajcarii. Ze specjalnym pokazem swojego filmu „Szymon Magik” przyjedzie węgierska reżyserka Ildiko Enyedi. Z kolei Roshanak Behesht Nedjad – założycielka studia „Flying Moon” z Niemiec, będzie konsultowała projekty od strony produkcyjnej.

 

„Ekran”organizowany jest we współpracy z europejskimi partnerami: fundacją Focal ze Szwajcarii, internationale filmschule z Kolonii, NordheinWestfalen Filmstiftung z Dusseldorfu, Akademią Filmową i Teatralną z Budapesztu, Holenderskim Instytutem Filmowym oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. „Ekran” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Media Training.

 

Informacja prasowa

11.04.2011