"Nowe życie filmu"

PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza na pokazy poświęcone procesowi cyfrowej rekonstrukcji filmów podczas 17. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 15 czerwca 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

„Nowe życie filmu”

to hasło towarzyszące prezentacjom, które odbędą się podczas 17. Pikniku Naukowego w kinie na Stadionie Narodowym. Goście Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dowiedzą się na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, dzięki której stare, zniszczone arcydzieła filmowe mogą ponownie, w doskonałej jakości, wrócić na ekrany kin.

Projekcje odnowionych filmów

PISF razem ze Studiem Filmowym TPS, Kinem RP, Filmoteką Narodową i TVP, zaprasza na pokazy poświęcone procesowi cyfrowej rekonstrukcji. W ramach poszczególnych projekcji zostaną omówione: proces rekonstrukcji filmów fabularnych, animowanych bajek, renowacja i zasady archiwizacji taśmy filmowej. Atrakcją będą seanse fragmentów odrestaurowanych filmów, takich jak: „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego, „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Jowita” Janusza Morgensterna, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza i bajek animowanych: „Reksio”, „Kapitan Klipper”, „Koziołek Matołek”.

Tajniki procesu rekonstrukcji filmu

W czasie piknikowych prezentacji specjaliści objaśnią uczestnikom szczegóły procesu cyfryzacji obrazu i dźwięku oraz zaprezentują fragmenty filmów przed i po renowacji. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, a także zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową oraz posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego.

Warsztat retuszu klatki filmowej

Piknik będzie okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. W ramach pokazu odbędzie się też warsztat retuszu klatki filmowej. W jego trakcie każdy zainteresowany będzie miał możliwość własnoręcznie dokonać rekonstrukcji obrazu filmowego, korzystając ze wsparcia specjalisty oraz odpowiednich technologii.

Piknikowy plan filmowy

Uczestnicy pikniku będą mogli również realizować pod okiem fachowców kilka scen z filmu „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka. Zarejestrowane w blue boxie zdjęcia będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

Filmowy konkurs

Na gości pikniku czeka też konkurs z nagrodami. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny odwiedzić namiot Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (14 i 16, sektor C, brama nr 11) oraz stanowisko Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (18, brama nr 3). Zadaniem biorących udział w konkursie będzie połączenie dialogów z kadrami ze znanych filmów.

 

Namiot Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na 17. Pikniku Naukowym

15 czerwca 2013, Stadion Narodowy, stoisko 14 i 16, sektor C, brama nr 11

12.06.2013