Dwa Brzegi 2015 - program

1 sierpnia rozpocznie się 9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W programie nie zabrakło polskich filmów, bogato prezentuje się także program wydarzeń towarzyszących. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najnowsze polskie filmy na Dwóch Brzegach

Na Dwóch Brzegach widzowie będą mogli zobaczyć filmy pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą jeszcze przed ich oficjalną premierą kinową. W programie znalazł się dobrze przyjęty przez krytyków w Karlowych Warach debiut fabularny Marcina Koszałki „Czerwony pająk”, pokazywane w Cannes koprodukcje „Intruz” Magnusa von Horna i „Znam kogoś, kto cię szuka” Julii Kowalski, nagrodzone w Koszalinie „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza i „Ojciec” Artura Urbańskiego oraz zakwalifikowana do konkursu głównego FF w Gdyni „Anatomia zła” Jacka Bromskiego. Festiwalowe kino pokaże również filmy z ostatniego sezonu, dzięki czemu widzowie będą mieli okazję nadrobić zaległości. Zaprezentowane zostaną m.in.: „Sąsiady” Grzegorza Królikiewicza, „Strefa nagości” Urszuli Antoniak, „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny i „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego.

Dokumenty i Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Dla fanów dokumentu organizatorzy przygotowali zestaw filmów nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach. Na widzów czekają projekcje filmów: „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „(Nie)obecność” Magdaleny Łazarkiewicz i „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki. Tradycyjnie na festiwalu nie zabraknie filmów krótkometrażowych, które zostaną pokazane w sekcji konkursowej. Krótkie metraże oceni Niezależne Jury wybrane spośród widzów. 

Retrospektywy

W tym roku publiczność będzie mogła przypomnieć sobie filmy Jerzego Skolimowskiego. Reżyser będzie gościem festiwalu i osobiście otworzy retrospektywę swoich filmów, a w sekcji „I Bóg stworzył aktora” będzie można zobaczyć obrazy z udziałem Adama Woronowicza. W programie festiwalu tradycyjnie nie zabrakło Teatrów TV oraz pokazów zremasteryzowanych wersji polskiej klasyki.

Lekcje kina

Szczególną okazją do rozmowy z twórcami polskiego kina będą spotkania w ramach cyklu „Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego”. O swojej pracy opowiedzą Marcin Koszałka, Ewa Puszczyńska i Jerzy Kapuściński. W ramach tego samego cyklu odbędzie się także debata „Kino Wolność: Jakie rozdziały historii Polski są trudne dla współczesnego kina?”. O kontrowersyjnych zdarzeniach z naszej historii rozmawiać będą m.in. prof. Tadeusz Lubelski, prof. Paweł Śpiewak, prof. Jerzy Stuhr, Ryszard Bugajski i ks. Andrzej Luter. Lekcje kina to niejedyna okazja porozmawiania z twórcami kina. W Cafe Kocham Kino i salonie Empik codziennie zaplanowane są spotkania z gośćmi festiwalowymi. Dla młodych filmowców interesujące może być spotkanie z Dariuszem Gajewskim, szefem Studia Munka, które od lat umożliwia debiutującym twórcom zrealizowanie krótkiej fabuły, dokumentu i animacji. Z kolei dla widzów obserwujących poczynania młodych reżyserów ciekawe może się okazać spotkanie z rozmowa z twórcami filmów pokazywanych w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

„Niesfilmowani”

Program festiwalu dopełniają spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami, których celem jest promocja literatury jako źródła inspiracji współczesnego kina polskiego oraz jego twórczego zwierciadła rzeczywistości. Współpraca środowiska literackiego i filmowego od lat wymieniana jest jako sposób na pozyskanie ciekawych historii, które mogłyby stać się podstawą scenariuszy. Spotkaniom autorskim towarzyszyć będą warsztaty scenariuszowe, których przedmiotem będzie właśnie adaptacja tekstów literackich.

Koncerty, wystawy

Wśród wydarzeń towarzyszących filmowej części festiwalu nie zabraknie koncertów, wystaw malarstwa i fotografii oraz spektakli muzycznych.

Szczegółowy program filmowy dostępny jest tutaj.
Szczegółowy program artystyczny dostępny jest tutaj.

9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się w dniach 1-9 sierpnia 2015.

Więcej informacji: www.dwabrzegi.pl.

27.07.2015