Dwa Brzegi na ostro

W Cannes był oklaskiwany przez publiczność i jurorów, w rodzimym kraju borykał się z cenzurą. Brillante Mendoza to wnikliwy obserwator ludzkich zachowań, potrafi w swoich filmach znakomicie połączyć naturalistyczne, niemal dokumentalne obrazy z życia swojego kraju z odpowiednią stylizacją filmową. Na Dwóch Brzegach 3xBrillante, czyli mini-retrospektywa twórczości filipińskiego twórcy.

 

Sekcję otworzy „Serbis”. Obraz brał udział w głównym konkursie Międzynarodowego Festiwalu w Cannes w 2008 roku i był pierwszym filmem produkcji filipińskiej, który w nim startował od 1984 roku, a trzecim w historii. Mendoza opowiada w nim o dwóch stronach ludzkiej moralności i wprowadza widza do świata mrocznych tajemnic pewnego starego kina. Na tle losów rodziny Pineda kino pokazuje, że oprócz wyświetlania filmów w prowadzonym przez nią kinie działa zupełnie inny biznes.

 

Mendoza był pierwszym filipińskim filmowcem, który otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2009 roku, za wstrząsający, oparty na faktach film „Kinatay”. To bardzo intensywna i emocjonalna podróż w Inny świat życia. Jej bohaterem jest student kryminologii, który zamierza zostać policjantem i równocześnie pracuje jako członek mafii ściągającej haracze. „Kinatay” był wydarzeniem Cannes 2009 i podobnie może być na Dwóch Brzegach.

 

Najnowszy film Mendozy „Lola” był prezentowany w głównym konkursie podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w ubiegłym roku. Został uhonorowany nagrodami m.in. na festiwalach w Dubaju, Las Palmas i Miami. Lola znaczy babcia i właśnie ona jest bohaterką opowieści o godności, poczuciu więzów rodzinnych , ludzkiej solidarności w wielkomiejskim chaosie. Piękny i wzruszający film ze znakomitą aktorką Anitą Linda w roli głównej.

 

Na Dwóch Brzegach będzie w tym roku wiele okazji by dzięki filmom wyruszyć w Inny świat i porozmawiać z ich twórcami.

 

„Norteado” („Na północ”) to debiut młodego meksykańskiego reżysera Rigoberto Perezcano, który będzie gościem festiwalu. „Norteado” przenosi nas w świat meksykańskich emigrantów próbujących przekroczyć amerykańską granicę. Temat niby znany, a jednak w tym filmie inaczej i oryginalnie, dramatycznie i komediowo zarazem, pokazana jest historia młodego mężczyzny, któremu nie udają się próby sforsowania granicy i który, niejako w między czasie tworzy coś na kształt nowej „rodziny”. Obraz zdobył wiele nagród na znanych festiwalach filmowych i 10 nominacji do nagrody Ariel Meksykańskiej Akademii Filmowej (meksykańska wersja Oscara), w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera, Aktora i Aktorki.

 

Zupełnie inną podróżą emocjonalną, chociaż też do Meksyku, jest debiut Michela Franco „Daniel I Ana”. Inspiracją dla filmu była prawdziwa historia, która wydarzyła się w Meksyku. Daniela i Ane poznajemy w kluczowych momentach ich życia. Ona ma zamiar wyjść za mąż. Jej brat odkrywa swoją tożsamość seksualną. Pewnego dnia zostają porwani i zmuszeni do uprawianie seksu przed kamerą. To wstrząsające wydarzenie zmusza ich do konfrontacji swoich pragnień i lęków.

 

Daty i godziny projekcji znajdują się na stronie: www.dwabrzegi.pl.

 

Informacja prasowa

27.07.2010