Dwa filmy z PWSFTviT w Locarno

Trwa dobra passa filmów z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dwa z nich: „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka i „Bez śniegu” Magnusa von Horna znalazły się konkursie filmów krótkometrażowych Pardi di domani / Leopards of Tomorrow, 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, zaliczanego do najważniejszych imprez filmowych na świecie. Swoją karierę zaczynali tam między innymi Stanley Kubrick, Milos Forman, Mike Leigh, Aleksander Sokurov, Jim Jarmusch, Spike Lee i Gus Van Sant.

 

Jednym z członków Jury sekcji Pardi di domani jest Luc Toutoungh, współproducent filmu „Świteź”  Kamila Polaka, który także będzie w związku z tym pokazany w Locarno.

 

Oba filmy mają już na swoim koncie sukcesy. Wyprodukowane przez PWSFTviT i EasyBusyProductions „Opowieści z chłodni” wygrały zakończony w niedzielę łódzki Targowa Street Film&Music Festival. Wcześniej, w kwietniu, zdobyły Grand Prix i Nagrodę Publiczności na Przeglądzie „Łodzią po Wiśle” w Warszawie. Na zbliżających się Nowych Horyzontach we Wrocławiu zostaną zaprezentowane w sekcji Polskie Filmy Krótkometrażowe. Obraz żartobliwie opowiada historię dwóch pracowników hipermarketu, którzy mają dwa dni na znalezienie celu w życiu.

„Bez śniegu”, film wyprodukowany przez PWSFTviT i Lava Films, otrzymał już w tym roku Nagrodę im. Lucjana Bokińca – Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz I Nagrodę, czyli drugie co do ważności wyróżnienie na „Łodzią po Wiśle”. Inspirowany faktami film von Horna pokazuje okoliczności, które doprowadziły do tragedii, kiedy to mężczyzna zastrzelił w swoim ogrodzie dwóch chłopców.

W Konkursie Międzynarodowym Festiwalu w Locarno znalazła się także pełnometrażowa animacja „Crulic – Droga na drugą stronę”, której reżyserem jest Anca Damian. Zdjęcia do filmu odbywały się między innymi w Polsce, a postprodukcją zajmowały się Studia Alvernia pod Krakowem. Polskim koproducentem obrazu jest Fundacja im. Ferdynanda Magellana.

 

64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia.

13.07.2011