"Dwa ognie" Agnieszki Łukasiak na festiwalu FebioFest w Pradze

Polsko-szwedzki debiut fabularny „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak zostanie pokazany na festiwalu FebioFest, który odbywa się po raz 18.w Pradze w dniach 24 marca – 1 kwietnia 2011.

„Dwa ognie” to historia Marty, która wraz z córką ucieka przed handlem dziećmi na Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Film porusza aktualny na całym świecie problem emigracji, ucieczki przed prześladowaniami, walkę o przetrwanie i poszanowanie praw człowieka.

FebioFest to druga co do wielkości, po festiwalu filmowym w Karlowych Warach, impreza filmowa w Czechach. W kilku sekcjach (m.in.World Cinema Panorama, Made in USA, Upstream, Czech Made Kitsch czy Another Shore) prezentowane są premiery filmowe z całego świata a także klasyka kina światowego.

Debiut Łukasiak miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pusan w październiku 2010. Europejska premiera odbyła się podczas ostatniej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Reżyserka otrzymała za „Dwa ognie” nagrodę Jury Ekumenicznego podczas Nordyckich Dni Filmowych w Lubece i Nagrodę Dziennikarzy podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2010. Magdalena Popławska, odtwórczyni głównej roli, została nagrodzona przez publiczność Prowincjonaliów za najlepszą rolę kobiecą.

„Dwa ognie” powstały w koprodukcji Apple Film Production z Hob AB, Filmpool Nord AB, Republiken AB and Sonet Film AB, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Szwedzkiego Instytutu Filmowego oraz programu MEDIA.

Informacja prasowa

30.03.2011