Dwa polskie filmy na Docs In Progress w Karlovych Varach

Współfinansowany przez PISF dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego oraz „Do ślubu” Daniela Stopy znalazły się w selekcji Docs in Progress w Karlovych Varach. Tegoroczna edycja branżowego wydarzenia Eastern Promises odbędzie się online między 6 a 8 lipca.

Eastern Promises Industry Daysto trzydniowy cykl wydarzeń dedykowanych branży filmowej, który co roku odbywa się w trakcie jednego z najważniejszych festiwali filmowych w centralnej Europie – MFF w Karlowych Warach. W ramach sekcji Docs In Progress producenci i reżyserze z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Bałkanów, byłego Związku Radzieckiego, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zaprezentują nowe filmy dokumentalne, których premiera odbędzie się po festiwalu. Najbardziej obiecujący projekt otrzyma nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 5 tys. euro.

„Lombard” Łukasza Kowalskiego

Film Łukasza Kowalskiego jest jednocześnie rozwijany – jako jedyny dokument z Polski – w programie DOK.Incubator. Producentami są: Anna Mazerant i Łukasz Kowalski, a autorem zdjęć Stanisław Cuske.

Wiesiek i Jola, para ekscentrycznych przedsiębiorców z Bytomia, prowadzi największy w Polsce lombard. Z powodu przemysłowej transformacji regionu i zamknięciu niemal wszystkich kopalni, miasto coraz bardziej biednieje i wyludnia się. Biznes Joli i Wieśka również coraz bardziej podupada, co przekłada się na problemy w ich związku. Właściciele wkrótce stają przed dylematem – walczyć o własne przetrwanie czy pomóc przeżyć kolejny dzień innym. “Lombard” to tragikomiczna opowieść o walce o własną godność, odpowiedzialności za drugiego człowieka i sile tkwiącej w lokalnej społeczności. 

„Do ślubu” Daniela Stopy

Jest to pełnometrażowy dokument w reżyserii Daniela Stopy oraz produkcji Staron-Film – Małgorzata Staroń, Joanna Tatko. Film dostał już nagrodę Coloroffon Film na tegorocznym DOC LAB POLAND 2020, w ramach sekcji KFF Industry – 25 tys. zł na postprodukcję z Coloroffon Film.

To słodko-gorzka opowieść o małżeństwie. Po 40 wspólnie spędzonych latach Dorota i Kazimierz przygotowują się do wesela syna Łukasza. Domowe archiwa pokazują, że ślub Kazimierza i Doroty był skromną uroczystością wobec atrakcji szykowanych dziś Łukaszowi i jego wybrance. Chór w kościele, dziczyzna na stole, dekoracje i remont domu – rodzice rzucają się wir przygotowań, chcąc zaimponować rozmachem i różnorodnością. Dorota pielgrzymuje na Jasną Górę, by powierzyć opatrzności Bożej szczęście młodej pary. Kazimierz uważa, że na wszystkim zna się najlepiej. Na szczęście żona i dzieci nauczyły się traktować z humorem jego pretensje i żale. Życie we dwoje to sztuka kompromisu.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

22.06.2020