Dwa polskie filmy z nagrodami w Budapeszcie

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy dokumentalne „Komunia” Anny Zameckiej i „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera zostały nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie.

„Komunia”

Nagrodzona m.in. Europejską Nagrodą Filmową „Komunia” Anny Zameckiej otrzymała w Budapeszcie główną nagrodę w konkursie „They’re innocent”. Jak możemy przeczytać na stronie PolishDocs.pl „jury doceniło film za wyrafinowane wykorzystanie filmowych środków: montażu, struktury, scenariusza i zdjęć, które pozwoliło przekształcić dokument w kinową opowieść. Dodają, że film to niesamowity portret o wielkiej sile i kruchości, pokazujący dzieciństwo łączące się z dorosłością i dojrzałość mieszającą się z naiwnością”.

„Żalanasz – pusty brzeg”

Z kolei zwycięskim filmem konkursu „I’ll be short” został „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera. „Jury w uzasadnieniu podkreśla, że film to czysta poezja, wspomagana fantastyczną muzyką wchodzącą pod skórę widza. Według nich muzyka i zdjęcia to dla publiczności nowy poziom filmowego doświadczenia i doskonały przykład sztuki kinematografii” – czytamy na stronie PolishDocs.pl.

Więcej informacji o festiwalu: http://bidf.hu.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.


30.01.2018